BRATISLAVA. Ústav pamäti národa ÚPN by chcel v parlamente presadiť zákon, aby štát výsluhové dôchodky príslušníkov ŠtB zdanil a z ušetrených peňazí zvýšil penzie politických väzňov a obetí komunistického režimu.
Výsluhové a v niektorých prípadoch aj sociálne dôchodky príslušníkov tajnej polície či vysokých komunistických pohlavárov znižovali už aj v iných postkomunistických krajinách.
V Nemecku znížili penzie bývalých príslušníkov Stasi na celoštátny priemer.
V Maďarsku škrtli bývalým príslušníkom tajnej polície najskôr výsluhové dôchodky, v máji aj príplatky z ministerstva vnútra.
Najsmelšie riešenie zvolilo Poľsko, ktoré sa rozhodlo dôchodky príslušníkov tajnej polície a vysokých komunistických funkcionárov zdaniť asi o polovicu.
Poľský zákon odobril aj Štrasburg
„Zákon sme prijali v roku 2009. Dôvodom bol priepastný rozdiel medzi dôchodkami komunistických pohlavárov či príslušníkov tajnej polície a ich obetí,“ hovorí Rafal Leskiewicz, riaditeľ archívu z poľského Inšitútu národnej pamäti.
Zákon podľa neho zasiahol takmer 45-tisíc ľudí. Generálovi Jaruzelskému, ktorý viedol Poľsko v 80. rokoch a vyhlásil v krajine stanné právo, sa dôchodok znížil z 2500 eur približne o tisíc eur.
Krátko po jeho prijatí napadla zákon v Poľsku skupina ľavicových poslancov na ústavnom súde, ktorý však rozhodol, že je v poriadku.
V júni odobril poľský zákon aj Európsky súd pre ľudské práva, na ktorý sa so svojimi sťažnosťami obrátilo 1628 príslušníkov poľskej tajnej polície.
Škrty v dôchodkoch nepovažuje za ich diskrimináciu, neboli podľa neho neúnosné. „Služba sťažovateľov v tajnej polícii, ktorá ostro potláčala základné ľudské práva chránené Európskym dohovorom, môže byť dostatočnou okolnosťou na stratu pridaných benefitov.“
Právnik Tomáš Kamenec si myslí, že výrok bude v podobných prípadoch prelomovým. „Určite je precedensom,“ hovorí.
V Česku návrh TOP 09 neprešiel
Znížiť penzie eštebákom a komunistickým pohlavárom a z ušetrených peňazí pridať bývalým politickým väzňom chcela v roku 2011 v Česku aj strana TOP 09.
„Inšpirovali sme sa poľským prípadom, nepodarilo sa však myšlienku vtedy presadiť,“ hovorí bývalý český poslanec Daniel Korte.
V Česku však v rovnakom roku presadili zákon o treťom odboji. „Dorovnáva nízke penzie niektorých obetí a znova ich odškodňuje sumou stotisíc korún,“ povedal Radek Schovánek z českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov. Podľa Korteho sa však opäť pokúsia o poľské riešenie.

Beata
Balogová
