Bratislava 13. októbra (TASR) - Rómska agenda zrejme neprejde na rezort kultúry a zostane v gescii podpredsedu vlády. Pripustil to hlavný vyjednávač SR pre rokovania o vstupe s Európskou úniou Ján Figeľ. Slovensko si v uplynulých dňoch vyslúžilo kritiku zo strany Európskej komisie v súvislosti s riešením tohto problému.
Podľa Figeľa presunúť rómsku problematiku na ministerstvo kultúry by nebolo najšťastnejším riešením. Domnieva sa, že by bolo vhodnejšie pokračovať v koordinácii medzirezortných aktivít prostredníctvom úradu vlády. Predpokladá, že dôjde k prehodnoteniu uvedeného kroku, ktorý navrhla ANO, pričom nikto z koaličných partnerov zásadnejšie nenamietol.
Figeľ odmietol úvahy o tom, že za záujmom zastrešovať túto otázku sú finančné prostriedky prichádzajúce z fondov EÚ na jej riešenie. Ich použitie je podľa neho dôsledne kontrolované.
Podpredseda HZDS Jozef Tarčák upozornil dnes v relácii televízie JOJ Sedmička na to, že ide o veľmi citlivú otázku pozorne sledovanú európskymi inštitúciami. Nie je podľa neho vhodné si ju prehadzovať ako horúci zemiak z ruky do ruky. Zodpovednejšie by bolo, keby sa problém riešil v širších súvislostiach. Verí, že vláda si je toho vedomá.
To, že riešenie rómskej otázky bude vládnou prioritou potvrdil v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu dezignovaný premiér Mikuláš Dzurinda. Na okraj presunu rómskej problematiky na rezort kultúry povedal, že nezáleží na tom, ktoré ministerstvo alebo inštitúcia bude pokračovať v plnení prijatých úloh.
Myslí si však, že rezort kultúry má k dispozícii väčší úrad ako ministerský predseda alebo vicepremiér. Konštatoval tiež, že keď sa ukáže potrebné vrátiť túto tému za rokovací stôl, budú sa ňou koaliční partneri zaoberať. "Vláda nesmie tento problém podceniť," uviedol Dzurinda.
Proti zámeru novej vlády presunúť riešenie rómskej problematiky pod rezort kultúry ostro protestovala cez víkend aj Rómska inteligencia Slovenska. Jej predstavitelia očakávajú, že kompetentní kvalifikovane prehodnotia zamýšľané rozhodnutia.
*ad som NNNN