KOŠICE. Policajnou stanicou sa ozýval brechot psov a krik policajtov. Šiesti rómski chlapci sa pred nimi museli navzájom fackovať, bozkávať a vyzliekať sa donaha.
Mučenie chlapcov si policajti z košického okresného oddelenia v roku 2009 nakrútili na mobilný telefón.
„Dávaj dolu všetko!“ reve hlas. „Ruky za hlavu!“ kričali policajti, keď si nahí vystrašení chlapci zakrývali prirodzenia a huckali na nich psy.
Chlapci v ten deň vraj napadli starenku. Policajti im zrejme na stanici za to dávali lekciu. Ich rodiny potom tvrdili, že chlapcom nadávali aj do bandy cigánskej.
„Povedal, čo s ním robili. Nejaký príslušník ho vraj chytil za nohy a držal dole hlavou z druhého poschodia. Chcel, aby sa priznal,“ opisovala matka jedného z chlapcov Janette Žigová, čo jej syn hovoril.
Sudkyňa stlačila stop
Korunný dôkaz celého prípadu – video z mobilu policajtov – je teraz spochybnený. Sudkyňa Okresného súdu Košice II na procese s policajtmi rozhodla, že naň nebudú prihliadať.
„Súd prijal uznesenie, ktorým odmieta DVD nosič so záznamom použiť ako dôkaz. Dôvod je ten, že tento dôkaz nebol získaný zákonným spôsobom,“ rozhodol súd.
Keďže proti uzneseniu neexistuje opravný prostriedok, prokurátor nemohol podať sťažnosť ani sa odvolať. Súd tak vyhovel námietke, ktorú obhajcovia prednášali od začiatku procesu v novembri 2010.
Obžaloba môže v ďalšom konaní použiť už iba výpovede poškodených, no bez zmienky o nahrávkach.
Pôvodné video zverejnil denník SME, následne ho postúpil polícii. Do redakcie vtedy prišlo v obálke anonymne s odkazom, že ho nakrútil synovec odosielateľa.
Inšpekcii video stačilo
Zábery pritom využila aj inšpekcia ministerstva vnútra. Zistila porušenie zákona, vyšetrovateľ potom obžaloval policajtov.
„Inšpekcia navrhovala video ako dôkaz,“ povedal Ivan Netík, hovorca ministerstva vnútra. Rovnaký názor mal aj prokurátor, ktorý ho zaradil do zoznamu dôkazov v predprípravnom konaní.
„Prokurátor vždy predkladá dôkaz, ktorý považuje za legálny. Nemôže si dovoliť navrhovať také dôkazy, ktoré sú nelegálne získané,“ myslí si Lucia Kurilovská, odborníčka na trestné právo.
Dodáva však, že sudca má právo sám posúdiť, či bol dôkaz legálne získaný, alebo nie. „A tam môže mať rozdielny názor ako prokurátor,“ hovorí poradkyňa ministra spravodlivosti.
Súd tak odmietol dôkaz, ktorý priamo usvedčoval policajtov z týrania. Minister vnútra Robert Kaliňák prípad šikanovania rómskych chlapcov používal ako príklad, že polícia sa dokáže sama očistiť od ľudí, ktorí do nej nepatria.
Prečítajte si tiež:
V procese šikanovania chlapcov sa nesmie použiť video
Zástupca sa vrátil
Nečakané rozhodnutie zaskočilo aj rodiny rómskych chlapcov.
„Poškodení nesúhlasia s rozhodnutím súdu nevykonať dôkaz prehraním nahrávky, no nemôžu sa proti nemu odvolať. V tejto fáze procesu nám ostáva iba to rešpektovať, vyhlásila Vanda Durbáková, právna zástupkyňa poškodených.
Video zverejnil denník SME v apríli 2009. Vtedajší policajný prezident Ján Packa potvrdil jeho autentickosť.
„Bolo poškodené dobré meno polície. To, čo je tam, nie je v súlade so zákonom, etikou Policajného zboru a je to v rozpore s prísahou,“ povedal vtedy Packa. Krátko potom z polície pre týranie prepustili deviatich policajtov.
Najvyšší súd minulý rok vrátil do funkcie bývalého zástupcu riaditeľa košického policajného oddelenia, ktorého pre šikanovanie chlapcov vyhodili.
Inšpekcia podľa súdu nepreukázala, že prepustený šéf vedel, čo sa na stanici dialo. Priamo pri týraní zástupca nebol.

Beata
Balogová
