BRATISLAVA. „Nebudem hodnotiť výsledky volieb z pohľadu straníckeho, ale z pohľadu Slovenska,“ vraví premiér Robert Fico z ľavicového Smeru o víťazstve pravičiarky Angely Merkelovej.
„Slovensko sa musí orientovať na dve silné krajiny v Európe, Francúzsko a Nemecko. Voľby sú nástrojom, ktorý má alebo nemá garantovať stabilitu. To, čo sa udialo v Nemecku, je predpokladom obrovskej stability a ekonomického rastu v Európe,“ dodal Fico, ktorý ako dvojnásobný predseda vlády iného nemeckého kancelára nezažil.
Merkelová vládne od novembra 2005, on prvýkrát nastúpil v 2006.
Hoci u nás bola Merkelová vždy len na krátkych pracovných návštevách, Fico sa s ňou stretol mnohokrát na summitoch v Bruseli.
Rozumie nám
Zdroj z prostredia ministerstva zahraničia povedal, že Merkelová má vždy „otvorené ucho“ pre menšie krajiny, ale aj pre krajiny strednej Európy a je si vedomá, že na európskej úrovni často potrebuje ich podporu.
Slovensko má veľmi často podobné postoje ako Nemecko, ktoré je naším významným obchodným partnerom.
Kvalita vzťahov medzi štátmi sa vraj odráža aj v kvalite vzťahov medzi premiérmi. Príslušnosť k iným politickým táborom na tom nič nemení.
Rozumeli si aj s Radičovou
Ficova predchodkyňa Iveta Radičová mala hneď po nástupe do vlády s Merkelovou spor pre pomoc Grécku.
Neskôr boli vzťahy podľa zdroja z okolia slovenskej expremiérky harmonické.
Predsedníčku slovenskej vlády vraj Merkelová rešpektovala aj v čase, keď už vláda padla a Radičová prišla na rokovanie do Bruselu s oznámením, že už nemá mandát na významnejšie rozhodnutia za svoju krajinu.
Sulík: Zachraňovanie nemá kto brzdiť
Predstavitelia pravice priznávajú, že u nás politik formátu Angely Merkelovej nie je.
BRATISLAVA. „Dlhodobé volebné nasadenie medzi ľuďmi a skutočná vôľa spolupracovať sú kľúčom k úspechu,“ také ponaučenie by si podľa predsedu SDKÚ Pavla Freša mala vziať slovenská opozícia z jasného víťazstva Angely Merkelovej.
Väčšina našej pravice kancelárku považuje za príklad mimoriadne úspešnej političky.
Nedá sa porovnávať
Situácia pravice v Nemecku sa podľa šéfa Mosta-Hídu Bélu Bugára nedá so Slovenskom príliš porovnávať.
„To, ako viedla kampaň, a navyše v tomto marazme, je povzbudzujúce.“ Bugár priznáva, že u nás chýba politik formátu Angely Merkelovej. „Varíme z toho, čo máme.“
Volebný úspech Merkelovej podľa predsedu KDH Jána Figeľa ukazuje, že politika založená na hodnotách a zodpovednom programe môže byť úspešná aj v dnešných časoch.
„Aby to tak bolo aj na Slovensku, museli by spoločné a spoločenské záujmy prevážiť nad osobnými, čo je u nás zriedkavé.“
Slovensku aj slovenskej pravici by podľa Figeľa prospelo viac politickej stability, zrelosť politikov a parlamentných strán, nie trieštenie a populizmus. „Vernosť hodnotám a vytrvalosť vo vzťahoch sú dôležité aj v politickom živote.“
Aj Sulík našiel plusy
Predseda SaS Richard Sulík považuje víťazstvo konzervatívnej Merkelovej za dobré v tom, že sa dá predvídať, ako bude pokračovať nemecká politika.
„Dúfame, že pani Merkelová bude naďalej pevná, čo sa týka postojov k odmietnutiu zovšeobecnenia dlhov,“ povedal Sulík.
Na druhej strane čaká, že v Nemecku nedôjde k zásadnejšiemu odporu proti politike zachraňovania krachujúcich krajín.
Protiváha k „nedobrej politike zachraňovania“ bude podľa Sulíka chýbať aj v nemeckom parlamente, kam sa nedostala liberálna FDP.

Beata
Balogová
