Poľnohospodárom by pomohla zmena zákona, ktorá zabráni výkupu kovov v zberných surovinách.
SMIŽANY. Taká je realita v Poľnohospodárskom družstve v Smižanoch.
Poľnohospodári na Spiši s nádejou očakávajú novelizáciu zákona o odpadoch. Podľa nej kovy už nevykupovali v zberných surovinách, ale bezplatne odovzdávali v zberných dvoroch.
Predseda družstva v Smižanoch Štefan Zekucia vyberá z krádeží tie, ktoré najviac ohrozujú ich bezpečnosť či majetok.
Zlodeji podľa jeho slov začali rozoberať aj panelové cesty pre výstuže, poľnohospodárom preto neraz hrozí riziko dopravnej nehody.
„Rozbijú hlavne okrajové časti ciest v miestach, kde je betón vystužený železnou armatúrou. Kovový komponent váži možno jeden kilogram. Práve pre tento kúsok nám ničia cesty,“ opísal Š. Zekucia.
Prekvapivé boli pre nich aj krádeže v senníku. „Zlodeji nám rozkradli vzduchotechniku,“ spomína. Išlo o nadrozmerné pozemné potrubie. Z pätnástich ventilátorov viedlo cez celú šírku senníka vysúvacie železné vedenie.
„Zlodeji ukradli približne polovicu z nich. Bolo to asi tridsať kusov dvojmetrových komponentov, vážili tony,“ opisuje predseda smižianskeho družstva.
Ukradnú aj ostnaté drôty
Okrem toho musia čeliť takmer každodenným nevítaným návštevám priamo v areáli ich družstva v Smižanoch.
„Preskočia plot a kradnú nám náhradné súčiastky do strojov alebo sa hrabú v starých odstavených vozidlách,“ hovorí Zekucia.
Pred takýmito zlodejmi je majetok veľmi ťažko ustrážiť, hlavne ak ide o niekoľkohektárové pasienky.
„Dobytok pasieme na rozlohe dvesto hektárov. Pri oplotení využívame drevené komponenty. Železné by nám však nevydržali ani päť minút. Ukradnú aj ostnaté drôty. Plastové náhrady by nás vyšli veľmi draho,“ tvrdí predseda družstva.
Úplne rozkradnutý sklad
Neobjasnenou krádežou storočia je podľa neho rozobratý sklad, takzvaná bývalá zemiakareň. Slúžila dnes už bývalému závodu na spracovanie zemiakového škrobu.
Dnes na jeho mieste v Spišskej Novej Vsi stojí supermarket.
Sklad sa nachádzal v Smižanoch. Sklad, ktorý mal podobu protileteckého krytu, zlodeji kovov úplne rozobrali.
To, či poľnohospodári či iné obete zlodejov železa budú od nového roka spokojní, je zatiaľ otázne.
Ministerstvo životného prostredia zatiaľ s určitosťou nevie povedať, či železo budeme odovzdávať v zberných dvoroch zadarmo.
„Návrh nového zákona o odpadoch je momentálne vo fáze prípravy paragrafového znenia. Jednotlivé body, ku ktorým v pripomienkovom konaní zazneli výhrady, sú stále predmetom rokovaní a dolaďovania. Týka sa to aj problematiky výkupu kovového odpadu,“ informoval hovorca ministerstva Maroš Stano.

Beata
Balogová
