Celoslovenská premiéra slovensko-českého hraného filmu Zázrak sa konala v utorok večer v Levoči. Tvorcovia filmu časť príbehu natáčali v Reedukačnom centre v Spišskom Hrhove.
LEVOČA, SPIŠSKÝ HRHOV. Príbeh dievčaťa, pri výchove ktorej zlyhala rodina, videli v utorok aj chovankyne v reedukačnom centre.
Filmári priamo v zariadení premietali nový film, ktorý tu vznikal v roku 2011.
Režisérom filmu je Juraj Lehotský. Odbornej verejnosti je skôr známy ako tvorca dokumentov s humánnym posolstvom. Scenár mal na starosti Marek Leščák.
Ten sa preslávil scenármi filmov Záhrada, Orbis Pictus a najnovšie diel Cigán alebo Až do mesta Aš.
Tvorcovia filmu prekvapili aj tým, že predstaviteľku hlavnej postavy hľadali priamo v reedukačných centrách na Slovensku. Voľba nakoniec padla na Michaelu, dievča z Gemera.
„Príbeh je síce vymyslený, ale rozprávali sme sa s veľa dievčatami z reedukačných centier a inšpirovali nás ich životné osudy. Kým sme sa rozhodli pre Michaelu, vyskúšali sme najprv päťdesiat dievčat. Zaujala nás svojou jedinečnosťou, svojským humorom, živelnosťou a zaujímavým vzhľadom,“ vysvetlil J. Lehotský.
Predstaviteľka Ely je dnes už dospelá a žije so svojím otcom v Českej republike. S filmármi spolupracuje pri rôznych prezentáciách nového projektu Zázrak.
Na východ prišli pre kaštieľ
Nový film vznikal na východe pre jedinečnosť prostredia. Hrhovské reedukačné centrum totiž sídli v neobarokovom kaštieli. Miestne chovankyne sa vo filme blysli aj ako komparzistky.
Náročnejšieho diváka či odbornú verejnosť film iba málo prekvapí. Jasná dejová línia, všetky aspekty zahrňujúce život problémového dievčaťa, ako zneužívanie zo strany mužov, kupliarstvo, drobné krádeže, málo chápaví a empatickí rodičia a rozpačité vzťahy medzi dievčatami v samotnej polepšovni.
Pre bežného diváka bol však film nesporne zážitkom. Filmári v tomto prípade sa upäli na naturálnosť a pravdivosť. Hlavnú postavu totiž stvárňuje samotná chovankyňa aj so svojím mierne chybným rečovým prejavom.
Scenárista M. Leščák hovorí, že zvažovali aj obsadiť herečky z konzervatórií. Nazdávali sa však, že dievča zo zdravého prostredia by nedokázalo presvedčiť diváka o pravdivosti príbehu.
Do polepšovne prišli cudzí ľudia
V reedukačnom centre na Spiši, tvorcovia pobudli s prestávkami niekoľko mesiacov, aby vystihli všetky ročné obdobia.
Riaditeľ tohto zariadenia Marek Mikula spomína: „Zrazu tu bolo dvadsaťpäť cudzích ľudí, veľa techniky a hlavne otvorené priestory. Počas nakrúcania sme museli preto posilniť služby. Samotné dievčatá však boli z filmu nadšené.“
Film v utorok videla aj Renáta Berkyová, jedna z komparzistiek. V reedukačnom centre strávila dva roky. „V polepšovni sú hlavne dievčatá, ktoré si nerozumeli s rodičmi, tak ako Ela. Preto sa mi film zdá byť veľmi pravdivý,“ povedala nám.
Renáta. Účinkovala v komparze. Na snímke so svojou budúcou svokrou.
Foto: kar

Beata
Balogová
