
Bratislava 13. októbra (TASR) - Referendum o vstupe SR do EÚ by mohlo byť podľa premiéra Mikuláša Dzurindu niekedy v júni 2003. Povedal to v dnešnej večernej televíznej diskusnej relácii.
Svoj názor na termín odôvodnil tým, že na rozdiel od ČR nemáme žiadnu zákonnú prekážku a inštitút referenda je zakotvený v Ústave SR. Pripustil, že dôjde k istej koordinácii uskutočnenia referend v krajinách V4. O tejto téme budú premiéri týchto štátov diskutovať na neformálnom stretnutí V4 ešte summitom NATO.
Dzurinda konštatoval, že počas budúceho polročného predsedníctva EÚ by 16. apríla 2003 v Aténach mohlo dôjsť k podpisu prístupových zmlúv medzi úniou a kandidátskymi krajinami. Potom by Národná rada SR schválila uznesenie o uskutočnení plebiscitu a prezident by v určitej lehote referendum vyhlásil. Osobne neočakáva veľké zvraty v podpore vstupu SR do únie, ktorá je podľa súčasných prieskumov vysoká.
Druhým hosťom diskusie bol premiér ČR Vladimír Špidla. V telemoste Praha-Bratislava vyjadril presvedčenie, že rozhodnutie o vstupe do únie je vecou českých občanov. "Rozhodnú sa v referende. Jeho termín je u nás pevne daný tým, že nemáme zákon o referende. Musí byť prijatý a v lehotách nemáme veľa času. Nemôžeme takticky manévrovať. Ak sa uskutočnia referendá v rôznych krajinách, najmä v SR, kde nie je jazyková bariéra, môžeme počúvať argumenty a zvážiť ich. Myslím si, že nebudeme poslednou krajinou," uviedol Špidla. V relácii nepriamo potvrdil, že na nadchádzajúcom summite NATO podporí ČR vstup Slovenska do tejto bezpečnostnej organizácie.
Premiéri hovorili aj o vzťahom medzi SR a ČR. Potvrdili, že sa na nich nič nezmení. Špidla zdôraznil, že vzťahy nie sú založené na tom či sa podobajú, ale na spoločnej histórii a záujmoch. Ocenil, že obe minulé vlády ich zlepšili. Jeho slová doplnil slovenský predseda vlády ocenením, že predchádzajúce vlády zmluvne dotiahli majetkové vyrovnanie po spoločnej federácii.
Ministerskí predsedovia sa vyjadrili aj k správe Európskej komisie v oblasti korupcie a súdnictva, ktoré bol v oboch krajinách kritizované. Zhodne potvrdili, že obe vlády pripravili, respektíve pripravujú opatrenia na zrýchlenie súdnych konaní a eliminovanie korupcie vo verejnom sektore prostredníctvom protikorupčných programov.