BRATISLAVA. Video, ktoré zachytáva mučenie rómskych chlapcov na košickej policajnej stanici z roku 2009, je viac ako len dôkaz v procese s policajtmi.
Už len to, že si policajti týranie nahrávali na mobil, je porušením zákona, hovorí verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.
„Pochybujem, že títo maloletí dali súhlas na to, aby ich niekto v tejto ponižujúcej situácii nahrával,“ zdôraznila Dubovcová.
Pravosť záberov potvrdil aj vtedajší policajný prezident Ján Packa a inšpekcia ministerstva vnútra.
Pre potešenie policajtov
„Ak platí, že policajti maloletých nielen ponižovali a šikanovali, no navyše si to pre vlastné potešenie zároveň zaznamenávali, tak toto ich konanie je tiež súčasťou trestného skutku, a nie iba dôkazom o ňom,“ hovorí Dubovcová.
Sudkyňa Okresného súdu Košice II pred týždňom zamietla videonahrávku použiť ako dôkaz. „Dôvod je ten, že tento dôkaz nebol získaný zákonným spôsobom,“ rozhodol súd.
Sudkyňa tak vyhovela obhajcovi Ivanovi Vankovi. „Išlo o ikstú kópiu,“ argumentuje Vanko. Pravosť záberov na DVD nespochybnil.
Svoje tvrdenia opiera o rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý v minulosti rozhodol, že za dôveryhodný dôkaz je považované iba originálne médium, a nie kópia.
Video zverejnil prvý denník SME, ktorý ho dostal anonymne v obálke. Poskytol ho aj polícii.
Išlo o viac samostatných krátkych záberov z mobilu zoradených vo viacerých adresároch.
Presné zdôvodnenie, prečo sudkyňa video nepovažuje za dôveryhodné, zverejnia až po skončení súdu, povedala hovorkyňa košického súdu Marcela Galbavá.
Proces pokračuje v novembri, videonahrávku už ani vo svedectvách nesmú spomenúť.
Už ho raz odmietli
Obhajca policajtov Vanko hovorí, že videozáznam odmietli ako dôkaz už pri správnom konaní, v ktorom policajti namietali nezákonnosť svojich výpovedí.
Z polície prepustili po zverejnení videa deväť policajtov, jedného potom vzali naspäť.
Súčasný policajný prezident Tibor Gašpar je vo vyjadreniach ku košickým policajtom miernejší ako jeho predchodca. Do zboru by sa podľa neho nemohli vrátiť, iba ak súd preukáže porušenie zákona.

Beata
Balogová
