Do zahraničného odboja odišli Heliodor Píka aj jeho syn Milan.
BRATISLAVA. „Vnímali sme to ako obrovskú krivdu,“ spomína plukovník Milan Píka na rozhodnutie z Mníchova. Mal 16 a študoval na Masarykovom reálnom gymnáziu v Prahe.
Jeho otec, generál Heliodor Píka, pôsobil na ministerstve obrany. Myšlienky na odpor sa vzdať nechcel.
Otca poriadne nevidel
„Otec v tomto období nebol takmer doma. Tesne po Mníchove odišiel ako šéf vojenskej delegácie do Rumunska a Juhoslávie, k našim spojencom z Malej dohody,“ spomína Milan Píka, ktorý žije v Bratislave.
V Rumunsku získal podporu pre prípad vstupu Československa do vojny, Juhoslávia to odmietla, číta z otcovho listu.
Rokoval s Francúzmi aj s Britmi. Keď prišiel osudný 15. marec 1939, keď Nemci obsadili aj Čechy a Moravu, Heliodor Píka pochopil, že jedinou možnosťou je organizovať odboj v zahraničí. O dva týždne opustil protektorát.
Po vojne ho v roku 1949 popravila komunistická moc po vykonštruovanom procese.
Ďalej k téme:
- Slováci chceli bojovať s Hitlerom, no Mníchov ich vyľakal
- Zažil nacistickú okupáciu: Z Petržalky nešlo prejsť do Bratislavy
Smer RAF
„Pamätám sa na vzdor proti Nemcom a taký náš študentský protest. Keď sme ich stretli, pískali sme si francúzsku Marseillaisu,“ spomína Milan Píka s tým, že už tušil, že treba urobiť viac. Nevedel však čo.
V júni 1939 odchádzali za otcom na dovolenku do Rumunska - vtedy netušil, že na falošné doklady, ktoré im vybavili priatelia z odboja.
„Mama sa veľmi bála, na vrchu kufra bola otcova vojenská uniforma.“ Myslel si, že ide na prázdniny a domov sa vrátia.
„Prišiel 1. september 1939, keď Nemecko napadlo Poľsko. A ten neurčitý pocit, ktorý sme mali, keď sme si pískali francúzsku hymnu, že treba niečo robiť, dostal konkrétnu podobu,“ hovorí Milan Píka, ktorý vstúpil do odboja proti Nemecku. Slúžil v britských RAF.

Beata
Balogová
