SME

EÚ: Rozbieha sa diskusia o európskom prezidentovi

BRATISLAVA 14. októbra (SITA) - Európska únia bude možno mať jedného dňa prezidenta, schopného zastupovať najmenej pol miliardy Európanov, s rovnakým postavením ako hociktorý iný svetový líder. Túto myšlienku vyjadril v článku najnovšieho čísla časopisu E

conomist britský minister zahraničných vecí Jack Straw.
Tento názor je predmetom rozsiahlej debaty o budúcnosti Európy a britskí odporcovia krokov zameraných na transformáciu EÚ, na akési Spojené štáty európske, ho okamžite napadli. Uviedla britská rozhlasová stanica BBC.
S článkom Jacka Strawa sa začal otvorený boj o budúcich mocenských štruktúrach a vedení Európskej únie. Prezidenta Európy, presnejšie povedané prezidenta Európskej rady, zvoleného hlavami členských štátov na možno až 5-ročné funkčné obdobie, najprv navrhol francúzsky prezident Jacques Chirac. Jack Straw teraz zverejnil podporu Británie pre tento plán, tvrdiac, že terajší systém predsedníctva, rotujúci každých 6 mesiacov medzi jednotlivými členskými štátmi, je zastaraný a neefektívny. Namiesto toho šéfovia vlád EÚ, v ktorej bude možno do dvoch rokov 25 krajín, by zvolili prezidenta, ktorý by v tejto funkcii pôsobil niekoľko rokov. Prezident by dozeral na plnenie strategického programu EÚ a komunikoval o tom s jej občanmi. Túto myšlienku podporujú aj lídri Talianska a Španielska a podľa najnovších správ je ju ochotný podporiť aj nemecký kancelár Gerhard Schröder, ak právomoci novej funkcie vyvážia právomoci predsedu Európskej komisie - funkcie, v ktorej teraz pôsobí Romano Prodi.
Bývalý španielsky minister zahraničných vecí a terajší šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana v súvislosti s týmto návrhom povedal: "Myslím si, že je zatiaľ iba zárodok diskusií. Je veľmi ťažké povedať, aký bude ich výsledok po rokovaní v Konvente. Diskutovať sa o tom len začína a ešte sa to nedá komentovať. Nezamýšľam sa iba nad touto štruktúrou. Myslím si, že budeme musieť brať ohľad nielen na štruktúru, ale aj rozsah pôsobnosti tejto funkcie. Musia byť lepšie definované. Zatiaľ je to v príliš počiatočnom štádiu na to, aby sme vedeli, čo si jednotlivé krajiny pod týmto pojmom vysvetľujú," vyhlásil Javier Solana.
Predstavitelia mnohých menších štátov EÚ ako je Rakúsko a Luxembursko sú proti plánu, lebo sa obávajú, že v jeho dôsledku by Európskej únii dominovalo niekoľko veľkých krajín, ktoré by si funkciu prezidenta rozdelili medzi sebou. V Británii tento návrh napadli opoziční konzervatívci, tvrdiac, že by dal príliš veľa moci jednému človeku. Vyzvali, aby sa politická moc preniesla z európskych inštitúcii späť do národných parlamentov, čo je podľa nich jediný spôsob, ako urobiť Európu demokratickejšou. Uviedla BBC.

hd
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 106
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 594
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 547
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 580
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 952
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 723
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 727
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Zľava Dávid Hancko (Slovensko) a Dimitris Giannoulis (Grécko) počas prípravného zápasu.

K téme hry na troch obrancov sa vyjadril aj Patrik Hrošovský.


TASR
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


SkryťZatvoriť reklamu