V riadiacich funkciách v župách sedí aj množstvo zaslúžilých politikov. Iba bratislavský župan nakoniec priznal, že riaditelia sú jeho ľudia.
BRATISLAVA. Politické nominácie u nás nie sú, vedúcich pracovníkov na úrade i v našich organizáciách vyberáme striktne podľa odborných kritérií vo výberových konaniach.
Takto odpovedajú všetky župy na otázku, či odtajnia nominantov s politickým krytím, tak ako to spravil bratislavský primátor a s výnimkou KDH aj strany v mestskom zastupiteľstve.
SME pri náhodnom prieskume narazilo na sedemdesiat vedúcich s politickým pozadím. Ide iba o ľudí, ktorí sedia v štruktúrach strán, či za ne kandidovali.
Stačí pár hodín preklikávania stránok samosprávnych krajov.
V prešovskej župe sme pri náhodnej vzorke narazili na 15 riaditeľov a vedúcich, ktorí sa dajú priamo spojiť so stranami.
Sú vo vedení ich regionálnych štruktúr alebo kandidovali vo voľbách. Väčšina je zo Smeru, ktorý má župana Petra Chudíka a najviac poslancov v zastupiteľstve.
Kliknutím zoznam zväčšíte
Hra na percentá
Voľby 2009
V 7 z 8 krajov zvíťazili župani podporovaní Smerom. pravica získala župana v bratislavskom kraji, spolu so Smerom podporovala aj župana v Nitre. Smer s partnermi ovládol 6 z 8 zastupiteľstiev. pravica má väčšinu v zastupiteľstve Bratislavského kraja, v Trnavskom kraji má väčšinu s SMK, v nitrianskom je so Smerom v slovenskej koalícii. Post obhajuje sedem županov.
„V riadiacich funkciách máme na úrade 37 pracovníkov a 185 riaditeľov organizácií je v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Je prirodzené, že všetci majú politické názory a niektorí sa aj politicky angažujú,“ reaguje hovorkyňa prešovského kraja Veronika Fitzeková.
Pri takmer 230 riadiacich pracovníkoch to je „ani nie 7,5 percenta, čo nepovažujeme za vysoké číslo“.
Fitzeková poukazuje aj na to, že v župe pôsobia aj ľudia blízki opozícii.
Napríklad hlavný kontrolór Ján Majda či šéf odboru zdravotníctva Július Zbyňovský sú prepojení na SDKÚ. Na úrade zostali ešte z čias, keď mala pravica v zastupiteľstve väčšinu.
Podobne argumentuje aj žilinská župa, kde sa darí najmä ľuďom z koalície Smeru, HZDS a SNS.
Na úrade a v jeho organizáciách však podľa župy pracuje viac ľudí, ktorí kandidovali za SDKÚ, KDH a SaS.
Jednotlivci spojení s opozíciou sa nájdu aj v iných župách, oproti funkcionárom z vládnucich strán je to však nepatrný počet.
Keby sme žili v Česku, tak do centrál strán musia nabehnúť policajné komandá, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Súťaž so štafážou
O politických nomináciách v župách hovoria aj viacerí poslanci.
„Po voľbách sme boli dotknutí, že hoci sme šli s HZDS v koalícii a podporili sme aj ich župana, funkcie na úrade obsadili takmer výlučne nominanti HZDS,“ priznáva politik Smeru z trenčianskej župy, ktorý nechcel byť menovaný.
Tvrdí, že politici nepohrdnú ani miestami v kultúrnych zariadeniach či domovoch sociálnych služieb. „Vo výberových konaniach sa často vyberá ten, kto má správne politické tričko.“
Len slepý či naivný nevidí v obsadzovaní vedúcich pozícií v župách politiku, hodnotí pomery dlhoročný poslanec žilinskej župy Pavel Pavlásek z KDH.
„Vo výberových komisiách bývajú zamestnanci kraja, ktorí sami často sú politickí nominanti. Kandidát je potom dopredu vybratý a ostatní sú len štafáž.“
Svedčia o tom podľa neho aj pomery po voľbách. „Keď nastúpil župan Juraj Blanár prvýkrát, vymenilo sa 65 riaditeľov organizácií a po druhých voľbách ďalších 45.“
Viac k téme:
Župy oslabuje aj vláda. Čo vlastne robia? Trnavský župan Mikuš: Nanominoval som aj sám seba a zadarmo Riaditeľka odboru z SDKÚ: Pomohla mi odbornosť, nie preukaz Kým prídu kukláči, komentár Lukáša Filu
Najviac náhod plodí Smer
Celoslovensky má prevažná väčšina funkcionárov žúp s politickým pozadím blízko k Smeru. Zodpovedá to výsledkom posledných volieb, po ktorých Smer vytvoril koalície v šiestich z ôsmich krajov a podporoval až siedmich županov.
V bratislavskej župe, kde má väčšinu v zastupiteľstve i župana pravica, je situácia opačná.
Hovorkyňa župy Iveta Tyšlerová najskôr podobne ako jej kolegovia z ostatných krajov politické nominácie vylúčila, po upozornení na viac funkcionárov s členským preukazom SDKÚ či KDH rétoriku zmenila.
Päť riaditeľov spojených s SDKÚ, na ktorých sa SME pýtalo, patrí podľa nej „do okruhu ľudí predsedu BSK, ktorí majú odbornú spôsobilosť, dôveru predsedu a na úrad prišli spolu s ním v rôznych časových úsekoch“.
V nitrianskej župe posty vedúcich pracovníkov zastávajú ľudia blízki Smeru aj SDKÚ, KDH a HZDS. Tieto strany spolu kandidovali v takzvanej slovenskej koalícii, aby porazili v kraji silnú SMK. Župa politické vplyvy popiera.
„Politickú príslušnosť uchádzačov o zamestnanie kraj neskúma a ani podľa zákona skúmať nesmie.“
Chýba voličská objednávka
Šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk tvrdeniu žúp neverí.
BRATISLAVA. Výroky žúp o neexistencii politických nominácií sú v rozpore s dlho zaužívanou slovenskou praxou aj nájdenými príkladmi, myslí si šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.
Konkrétne prípady možných politických nominácií by si podľa nej žiadali analýzu výberových konaní, ktorými prešli.
„Je však medzi nimi mnoho ľudí z dôležitých straníckych pozícií, kde hrozí reálne riziko, že sa o nich potrebuje strana postarať,“ povedala Wienk.
Výber kandidátov z úzkeho okruhu ľudí, ktorým sa treba zavďačiť, alebo sa o nich postarať, je najväčším problémom politických nominácií.
„Hrozí riziko, že to nielen nebudú najlepší možní kandidáti, ale aj úplne nevhodní a doplatia na to verejné inštitúcie, verejné financie i občania.“
Zmenšiť riziko politických nominácií by podľa nej mohli najmä kvalitnejšie výberové konania. Na to by však musela prísť jasná objednávka od voličov.
„Aj najlepšie predpisy aplikujú ľudia. Keď si môžu dovoliť ich obchádzať a vedia, že im nehrozí postih, budú to robiť,“ mieni Wienk.
Anketa
Sú politické nominácie na úrovni žúp tabu? Ako sa k nim postavíte, ak sa stanete županom?
Monika Flašíková-Beňová, kandidátka Smeru na bratislavskú županku
Pre mňa je kľúčová agenda čerpania fondov EÚ, ktorú Bratislavský kraj trestuhodne zanedbal. Tu nie je priestor pre tupé politické nominácie – musíme do nej nasadiť najlepších expertov a v zásade mi je jedno, aké majú stranícke tričko. Tabu je pre mňa zamestnávanie akéhokoľvek člena rodiny. V zverejnení politických nominácií nevidím problém.
Ján Hudacký, kandidát KDH na prešovského župana
Nie sú tabu. Mnohí občania o tom vedia, sú však často zhovievaví voči takejto politickej kultúre. Stranícky prístup bez kvalifikácie nepovažujem za profesionálny. Vedúce pozície budem obsadzovať na základe transparentných výberových konaní a nominovaných verejne predstavím.
Jaroslav Baška, kandidát Smeru na trenčianskeho župana
Nevidím žiadnu prekážku v tom, aby aj župy zverejnili po súhlase zamestnanca ich príslušnosť k politickej strane. Nebudem sa pozerať najskôr na politické tričko, ale na to aké pracovné, manažérske a odborné skúsenosti má uchádzač o miesto.
Tomáš Galbavý, kandidát na nitrianskeho župana s podporu pravice
Žiadne nominácie na Úrade NSK alebo v jeho inštitúciách by nemali byť tabu. Ide o verejné funkcie a verejnosť by o spôsobe ich obsadzovania mala byť informovaná. Na druhej strane nevidím dôvod, prečo nezamestnať odborníka s nekompromitujúcou politickou minulosťou a straníckou príslušnosťou. A nemám problém to zverejniť.
Miroslav Mikolášik, kandidát KDH na žilinského župana
Smer je majstrom v personálnych výmenách. Po nástupe súčasného predsedu ŽSK došlo k masívnej výmene zamestnancov. Do vedenia sa dostali ľudia, ktorí nie vždy spĺňajú nároky na potrebnú odbornosť. Mojím cieľom je vyberať ľudí na základe ich odbornosti a schopností cez transparentné výberové konania.

Beata
Balogová
