V Základnej škole v Dobšinej majú vážne kapacitné problémy. Už vlani zriadili nultý ročník v byte školníka. V tomto školskom roku museli umiestniť deti do priestorov bývalého školského bufetu. Dve nulté triedy majú v priestoroch miestnej materskej školy.
DOBŠINÁ. V meste pribúda sociálne odkázaných ľudí. Deti zo znevýhodneného prostredia navštevujú nulté ročníky, pretože neovládajú slovenský jazyk, hygienické návyky, nepoznajú predmety dennej potreby. V tomto školskom roku tu dokonca majú triedu s deťmi s mentálnou retardáciou.
Informácie odzneli na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Obsadená je aj špeciálna škola
Základnú školu v meste postavili v roku 1975. V rámci pôvodného projektu rátali s osemnástimi triedami, dnes je ich však viac.
„V tomto školskom roku evidujeme 628 detí, čo je o 39 viac ako vlani. Spolu máme 32 tried, z toho tri triedy nultého ročníka a dve špeciálne triedy,“ opísal riaditeľ školy Jaroslav Hutník.
V bývalom školskom bufete je trieda, v ktorej je osem detí s individuálno-vzdelávacími potrebami alebo mentálnou retardáciou. Títo žiaci sú u nich, pretože úplne obsadená je aj miestna základná špeciálna škola.
V tomto zariadení však nemôžu prekročiť uvedené počty žiakov, ktoré sú dané zo zákona. Ako uviedol riaditeľ, problém je aj v tom, že rodičia niektoré svoje deti privedú do školy až v októbri, je potom problém zaradiť ich.
Budú hľadať riešenie
Všetky triedy v dobšinskej základnej škole využívajú v maximálnej miere. V prvom ročníku je v triedach po 22 detí. Od druhého po štvrtý ročník je to po 25 detí, na druhom stupni majú v triedach po 28 detí.
Napriek kapacitným problémom majú v škole aj odborné učebne, je ich sedem. Napríklad v izbe revolučných tradícií, ktorá bola v škole v čase socializmu, majú dnes jazykové laboratórium.
Primátor mesta Karol Horník (Smer–SD) na rokovaní mestského zastupiteľstva uviedol: „Problém budeme určite riešiť. Stretneme sa s kompetentnými a budeme hľadať východisko.“
Mesto získa do vlastníctva budovu bývalých elektrární. Prvotný plán bol objekt využiť na sociálne účely. Dnes sa volení predstavitelia mesta nebránia tomu, že by budova slúžila školstvu.
Problém musí riešiť samospráva
Zdá sa, že riešenie problému ostane úplne na pleciach samosprávy. Tlačový odbor ministerstva školstva nám poskytol toto vyjadrenie: „Riešenie situácie Základnej školy v Dobšinej je plne v kompetencii jej zriaďovateľa, ktorého úlohou je v zmysle platnej legislatívy zabezpečiť adekvátne podmienky pre výchovu a vzdelávanie svojich žiakov.“
Základnú školu v Dobšinej nedávno rekonštruovali, peniaze plynuli do mesta hlavne z eurofondov. Išlo o investíciu vo výške 1,4 milióna eur. Pracuje tu 41 pedagógov.

Beata
Balogová
