V komisiách sedávajú tí, ktorí vedia, koho vybrať.
BRATISLAVA. Sedia v riadiacich funkciách samosprávnych krajov a sú spojení s politickými stranami. Denník SME v pondelok zverejnil zoznam náhodne vybraných ľudí, u ktorých sa ukázalo, že sú politickými nominantmi.
Hoci župy politické nominácie popreli, potvrdzujú ich niektorí oslovení župní poslanci bez ohľadu na to, či sú v opozícii, alebo župana podporujú.
Otázku, či sú politické nominácie realitou, sme poslali viac ako dvadsiatke regionálnych poslancov.
Väčšina odpovedala, že obsadzovanie postov v župných organizáciách ide úplne mimo nich. Menšia časť je presvedčená, že sa do vedúcich funkcií dostanú iba odborníci.
Mnohí však politický kľúč, aj pod podmienkou anonymity, priznávajú.
Politických nominácií sú župy plné
Kliknutím zoznam zväčšíte
Vedelo sa, že sú favoritmi
Smer v Trnave podporuje župana Tibora Mikuša. Jeden zo župných poslancov strany hovorí, že Mikuš rozdal funkcie najmenej trom členom svojej Novej demokracie. Denník SME o nich písal už v pondelok.
„Zrejme prešli výberovými konaniami, ale áno, sú to ľudia, ktorých si od začiatku vybral on,“ tvrdí člen vládnucej koalície.
„Marcel Behro ho sprevádzal volebnou kampaňou, Juraj Štaffa mu ju robil, Dušan Guťan bol od začiatku jeho favoritom na riaditeľa. Aj keď sa to nerozprávalo príliš nahlas, vedeli sme to.“
Inak to nie je ani v Nitre. „Vezmite si regionálnu správu a údržbu ciest, kde boli najskôr vytvorené regionálne správy v okresoch na obraz štyroch koaličných strán,“ vymenúva poslanec, ktorý sa podieľal na tzv. slovenskej koalícii Smer-HZDS-SDKÚ-KDH.
„Keď koalícia skončila, rozhodli sa vytvoriť jednu akciovú spoločnosť, ktorú budú ovládať centrálne.“
Viac k téme:
Strany županom doprajú obklopovať sa vlastnými ľuďmi Polícia vyšetrila stranícke nominácie tak, že sú v poriadku Matovičovo hnutie župné voľby ignoruje Politických nominácií sú župy plné. Pozrite si príklady aj z vášho kraja Župy oslabuje aj vláda. Čo vlastne robia?
Výber je, ale formálny
Na funkcie vedúcich odborov či šéfov župných organizácií sa podľa zákona musia vyhlasovať konkurzy. Zastupitelia súhlasia, že sa formálne aj robia.
„Výberové konania sa však dokážu uhrať,“ hovorí prešovský župný poslanec Juraj Hurný (SDKÚ). „V komisiách sedia ľudia, vždy ide o subjektívne hodnotenie. Keď tam dáte piatich kamarátov, tak rozhodnú, ako chcete.“
Členov komisií často vyberá župné zastupiteľstvo.
„Je tam síce päťčlenná komisia, ale v rámci rozhodovacích právomocí zastupiteľstva sa rozhodne, že jeden bude zástupca KDH, ďalší budú zo Smeru a tak ďalej,“ vysvetľuje poslanec z Nitry. Takto zložená väčšina potom podľa neho zaistí, aby vyhral ten, kto má.
Kandidáti na županov
Kliknutím zoznam zväčšíte
S kritériami sa dá hrať
Výberové konania sa ovplyvňujú v prospech konkrétneho človeka aj hrou s kritériami, ktoré musí spĺňať. Potvrdzuje to bývalý regionálny politik Branislav Zahradník.
„Viem, že v bratislavskej župe bola polemika okolo toho, či riaditeľ domova sociálnych služieb musí mať vysokoškolské vzdelanie v konkrétnom odbore sociálna práca, alebo to má byť bez špecifikácie,“ spomína.
„Vtedy sa aj mne zdalo, že keď sa zadania dávali striktne na nejakú špecializáciu, vzniká podozrenie, či to nie je šité na mieru niekoho, kto by mal byť úspešný.“
Poslanci, ktorí politické nominácie priznávajú, zároveň hovoria, že nemusia byť automaticky problémom.
„Keď sa do čela kraja dostane nový človek, je jasné, že tam chce mať ľudí, ktorým dôveruje. Je však otázka politickej zodpovednosti, či sú tí ľudia odborníci, alebo či tam sedia preto, že ide o kamarátov,“ povedal Hurný.
Nikto dnes nemôže naozaj veriť, že stovky funkcií v regiónoch nie sú rozdeľované politicky. Otázka je, čo sa s tým dá robiť, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
V regiónoch Smer zlákal aj niektoré opozičné strany
Spoločného kandidáta postavili Smer a opozícia vo dvoch župách. Košickej a banskobystrickej.
BRATISLAVA. Zdenka Trebuľu zo Smeru podporuje v snahe obhájiť kreslo košického župana aj opozičný MostHíd. V Banskej Bystrici podporuje Vladimíra Maňku zo Smeru opozičné KDH.
Politológ: Spolupráca by mala mať istú hranicu
Hlasovanie
voľby do orgánov samosprávnych krajov budú v sobotu 9. novembra , v župách, kde žiadny z kandidátov na župana nezíska nadpolovičný počet odovzdaných hlasov, sa bude druhé kolo voľby konať v sobotu 16. novembra .
„Na Slovensku nie je tradícia, aby sa parlamentné vzťahy prenášali na regionálnu úroveň,“ hovorí politológ Ján Baránek.
Aj takáto spolupráca by však podľa neho mala mať istú hranicu. „V Banskej Bystrici bola prekročená, keď KDH podporilo podpredsedu Smeru.“
Prejavilo sa to podľa neho aj kandidatúrou Ondreja Bindera, bývalého člena KDH. „Vedie to k anomáliam ako táto, kde je osobná vzbura človeka v regióne ako alternatíva.“
Politické spojenia ako v Maňkovom prípade neprispievajú k stabilite strany v regióne, hovorí.
Proti Trebuľovi v Košiciach postavili SaS a SDKÚ Rastislava Masnyka, v Banskej Bystrici podporujú SDKÚ, Most-Híd a SaS Ľudovíta Kaníka.
Duely koaličných a opozičných kandidátov
V ostatných župách budú očakávané duely koaličných a opozičných kandidátov.
Zápas sa čaká v Bratislavskom kraji, kde do volieb župana postavil Smer europoslankyňu Moniku Flašíkovú Beňovú a opozícia župana Pavla Freša, šéfa SDKÚ. Nova podporuje bývalého ministra kultúry Daniela Krajcera.
Silnú podporu v trenčianskej župe má bývalý zápasník Jozef Lohyňa – dohodli sa na ňom všetky opozičné parlamentné strany až na OĽaNO. Smer navrhuje bývalého ministra obrany Jaroslava Bašku.
V Nitre Smer nominoval župana Milana Belicu, časť opozície zas Tomáša Galbavého z SDKÚ.
Za županov kandidujú aj nezávislí – Marián Herdel a Ľubomír Žabár v Trenčíne, Anton Korba v Prešove či Rastislav Blaško v Bratislave.
Župy zriaďujú regionálne nemocnice, stredné školy, domovy sociálnych služieb, galérie, knižnice či divadlá, sú správcami ciest 2. a 3. triedy a dosah majú aj na eurofondy.
Soňa Gyarfašová

Beata
Balogová
