BRATISLAVA. Národná kriminálna agentúra rozbila dve skupiny, ktoré sa snažili dať do obehu falšované eurá. Všetkým obvineným hrozí väzenie od desať do 15 rokov.
Informoval o tom na tlačovej konferencii v Bratislave prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.
Tlačili v Sobranciach a Michalovciach
Prvá policajná akcia s názvom Barón sa uskutočnila 24. septembra na území miest Trebišov, Michalovce, Veľké Kapušany, Kráľovský Chlmec.
Polícia obvinila štyri osoby z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Išlo o organizovanú skupinu.
Obvinený bol 27-ročný Mikuláš B., 39-ročný Bartolomej S., 31-ročný Vladimír Č. a 45-ročný Daniel G.
"Tato skupina od marca 2013 vyrábala na území mesta Sobrance a Michalovce pravdepodobne eurobankovky rôznej nominálnej hodnoty ktoré sa pokúsila dať do obehu," uviedol Gašpar.
Chcela to spraviť tak, že si vytypovala predajcov nelegálne dovezených cigariet z Ukrajiny a pokúšala sa tieto cigarety kúpiť za falšované bankovky.
Počas akcie sa vykonalo šesť domových prehliadok a jedna prehliadka nebytového priestoru. Policajti našli pravdepodobne falošné bankovky v hodnote 6600 eur v nominálnej hodnote 50 a sto eur.
Taktiež multifunkčné zariadenia na výrobu bankoviek. "Traja sú už stíhaní väzobne, jeden páchateľ sa zdržiava v zahraničí," doplnil Gašpar.
30-tisíc falošných eur došlo z cudziny
Druhá policajná akcia prebehla na území Nitrianskeho kraja a boli obvinené dve osoby - Martin R. (25) z Nitry a Peter T. (35) z Lučenca. Išlo o rovnaký trestný čin.
"Títo páchatelia sa pokúšali dať do obehu falošné bankovky - 30-tisíc eur, ktoré boli dovezené zo zahraničia," ozrejmil Gašpar.
Akcia prebehla 25. septembra. Stíhaný väzobne je Martin R. Podľa Gašpara bankovky na Slovensko mali priviesť najmä cudzinci a mali byť vyrobené v Bulharsku, Rumunsku a Poľsku.
Ako ďalej Gašpar informoval, k 1. septembru tohto roka polícia zaregistrovala 1850 prípadov, v rámci ktorých bol na území Slovenska zistený falzifikát eura.
"Oproti roku 2012 je to nárast o 628 prípadov, čo sme už v priebehu roka vyhodnotili ako fakt, ktorému sa musíme ako polícia významnejšie venovať," zdôraznil policajný prezident.
Najvyšší počet prípadov zaznamenali na území Bratislavského, Košického a Nitrianskeho kraja. Najčastejšie falšovanou nominálnou hodnotou eura je dvojeurová minca a papierové bankovky 20, 50 a 100 eur.
Na území Košíc sa tento rok už vyskytol prípad, kedy sa do obehu mal dostať falzifikát 200-eurovej bankovky. "Išlo o falzifikáty vysokej kvality," doplnil Gašpar.