BRATISLAVA. Pritiahnuť do riešení spoločenských problémov ľudí, ktorí majú odborné znalosti i charakter, ale udržujú si odstup od politických strán, je cieľom statusu Priateľ slobody, ktorý zriadila strana Sloboda a Solidarita (SaS).
Podľa šéfa strany Richarda Sulíka má byť priestorom pre občanov, ktorí sa pre rôzne dôvody nechcú angažovať vo verejnom živote ako členovia politických strán, ale cítia potrebu aktívne ovplyvňovať smerovanie Slovenska.
Zároveň platí, že registrovaný Priateľ slobody môže kandidovať za SaS do volených funkcií na regionálnej i centrálnej úrovni a môže byť navrhovaný do funkcií vo verejnej správe. Podmienkou je, aby sa stotožňoval s programom SaS, jej hodnotami a etickým kódexom strany.
Záujem o Priateľa slobody testuje SaS počas regionálnych stretnutí, ktoré v týchto dňoch prebiehajú v slovenských mestách.
"Nečakám, že sa ľudia budú hlásiť masovo, ale fakt, že za krátky čas sa Priateľom slobody stalo niekoľko desiatok ľudí, ma milo prekvapil. Verím, že z toho prameňa vznikne časom silný liberálny prúd," povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko.