Rómska reforma vládneho splnomocnenca Petra Polláka bola skôr populistickým krokom vládneho splnomocnenca a ministra vnútra.
Nie je to konkrétny a odborne pripravený plán s úlohami a finančným krytím, ktorý by mohol akokoľvek pomôcť pri riešení témy, ktorá sa dotýka nielen chudobných Rómov, ale aj celej spoločnosti.
Za rok od predstavenia reformy splnomocnenec utvrdil majoritu vo svojich predsudkoch o neprispôsobivosti Rómov a ich neochote riešiť svoju životnú situáciu. Tým do veľkej miery spolitizoval tému aj úrad, ktorý reprezentuje.
Jeho fungovanie je zároveň paralyzované tým, že sa stal súčasťou najväčšieho slovenského ministerstva. Zároveň, zaradenie úradu do štruktúry ministerstva vnútra podporilo snahy o represívne riešenie situácie Rómov, čo sa prejavilo v základných pilieroch tzv. "rómskej reformy".
Prečítajte si tiež:
Rok Polláka experti kritizujú, pripomína im návrat do socializmu
Aktivačné práce bez efektu
Jediný zákon tzv. Rómskej reformy o pomoci v hmotnej núdzi len potvrdzuje to, že vládny Smer využíva jediného Róma v parlamente na presadenie asi najviac protirómskeho opatrenia od roku 2004. Napriek tomu, že si kladie za cieľ zaktivizovať Rómov a ušetriť časť štátneho rozpočtu, ani jeden z týchto cieľov sa nepodarí dosiahnuť.
Používa totiž podobný mechanizmus ako tzv. "aktivačné práce", ktoré sa ukázali ako extrémne neefektívne pri zvyšovaní zamestnateľosti Rómov.
"Bič na Rómov"
Analýzy ministerstva práce už dnes ukazujú, že absolventi aktivačných prác majú 80-percentnú pravdepodobnosť, že si prácu nenájdu. Predstava, že v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou a obrovskými predsudkami si Rómovia nájdu prácu, je veľmi utopická a krátkozraká.
Navyše, namiesto ušetrenia finančných prostriedkov, bude tento nástroj stáť ďalších deväť miliónov eur ročne na zaplatenie koordinátorov "nútených dobrovoľných prác". Myslím si, že tento zákon skôr alebo neskôr skončí na ústavnom alebo medzinárodnom súde. Návrh je len bičom na Rómov, ktorý pravdepodobne prehĺbi napätie v spoločnosti.
Autorka pracuje v nevládnej organizácií Centrum pre výskum etnicity a kultúry

Beata
Balogová
