Pripomínajú nástenkový tender.
BRATISLAVA. Šesť výberových konaní, na ktorých bolo dohromady šesť uchádzačov, ktorí všetci uspeli a dostali vedúce funkcie.
Takto vyzerali konkurzy na posty na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré obsadili rodáci a príbuzní Ľubomíra Jahnátka.
Šéfmi sa po „vnútorných výberových konaniach zverejnených na intranete ministerstva“ stali synovec ministra Ľubomíra Jahnátka Lukáš Peško, ministrova neter Petra Bohunová, Komjatičan Marek Gocník, švagor šéfky Smeru v Komjaticiach Gabriel Jaššo aj šéf tlačového odboru – tiež bývalý Komjatičan – Peter Hajnala.
Ľudia z Jahanátkovej blízkosti už pred výberovými konaniami funkcie zastávali, no boli len dočasne poverení ich výkonom. Konanie konkurzov si vyžadoval zákon.
SME poslalo ministerstvu žiadosť o bližšie informácie o výberových konaniach, v ktorých zvíťazili Jahnátkovi príbuzní, prvýkrát 16. septembra.
Odpoveď so spresnením počtu záujemcov a spôsobu výberu však prišla až v utorok.
Niektorí ho obišli úplneAko „súťažili“
Lukáš Peško, synovec – kontrola projektov z eurofondov, konkurz s jediným uchádzačom,
Petra Bohunová, neter – prevádzka a registratúra, jediná na konkurze,
Marek Gocník, Komjatičan – eurofondy a pozemkový fond, jediný na konkurze,
Ľudovít Koppan, Komjatičan – šéf sekcie kontroly, preložený,
Stanislav Péli, Koppanov švagor (opravené 29.10. 2013, 15:45) – šéf vnútorného auditu, sám na konkurze,
Peter Hajnala, bývalý Komjatičan – šéf tlačového odboru, sólo konkurz,
Ľudovít a Michal Gráfovci, krstňatá – dokumentácia, dočasné miesta.
Výberové konanie vôbec neabsolvoval ďalší Jahnátkov rodák – Komjatičan Ľudovít Koppan.
Človek, ktorý riadi sekciu kontroly a vládneho auditu, prišiel bez konkurzu, keďže je „trvale preložený ako vedúci štátny zamestnanec z Úradu pre normalizáciu a skúšobníctvo“. Tam sa do vedúcej funkcie dostal, keď bol Jahnátek ministrom hospodárstva.
Koppanov švagor (opravené 29.10. 2013, 15:45) Stanislav Péli, ktorý šéfuje oddeleniu vnútorného auditu, absolvoval konkurz rovnakým spôsobom ako ministrovi príbuzní – po oznámení na intranete naň prišiel ako jediný a zvíťazil.
Pavel Nechala z Transparency International hovorí, že konkurzy vyzerajú ušité pre konkrétne osoby. „To, že sa takto výberové konania uskutočňujú, je bežná prax vo viacerých inštitúciách.“
Na intranet ministerstva majú prístup len jeho zamestnanci, čím konkurz pripomína nástenkový tender z čias prvej vlády Roberta Fica – nominanti SNS vtedy oznámili tender za miliardy korún za vchodovými dverami ministerstva výstavby, kam mali prístup len jeho pracovníci.
Rozhovor nedalJahnátek mal v utorok podľa prísľubu šéfa tlačového odboru Hajnalu poskytnúť SME rozsiahlejší rozhovor.
Pol hodiny pred jeho začiatkom ministerstvo požiadalo, aby si mohlo samo určiť, ktorý redaktor na rozhovor príde. SME požiadavke nevyhovelo a Jahnátek rozhovor zrušil.
Jahnátek sa v pondelok prvýkrát pokúsil na tlačovej konferencii vysvetliť svoju personálnu politiku. Vravel, že neporušil žiadny zákon.
Tvrdil tiež, že za článkami o jeho príbuzných a Komjatičanoch je diskreditačná kampaň „zväzu“, ktorému prekáža jeho nekompromisný postoj pri kontrolách potravín. S teóriou o pomste obchodných reťazcov prišiel aj premiér Robert Fico.
Šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak, ktorý zastupuje aj záujmy obchodníkov s potravinami, hovorí, že sa o tejto teórii dozvedel až z Jahnátkovej tlačovky.
„Keď máme s niekým určitý rozpor, používame len odborné argumenty a nie nejaké podpásovky.“
Ďalej k téme:
Ďalej k téme: Premiér by mal Jahnátka odvolať (stĺpček Konštantína Čikovského) Kde je Fico? (komentár Lukáša Filu) Dobrí odborníci jahnátkovci (komentár Petra Schutza) Blízkych exposlanca Smeru Kvorku nájdete vo všemožných úradoch
Ministrov syn stavia atómkuAndrej Jahnátek pracuje v pološtátnej firme, ktorá ide stavať novú jadrovú elektráreň. Šéfuje mu brat Jaromíra Čižnára.
BRATISLAVA. „Nikdy som sa nevyjadroval k mojim rodinným príslušníkom ani k príslušníkom širšej rodiny, neurobím to ani v tomto prípade,“ takto odpovedal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek na otázky o tom, čo robí jeho 31ročný syn Andrej, ktorý si v Malom Lapáši postavil rozľahlú luxusnú vilu za stovky tisíc eur.
Podľa zistení SME syn pracuje pre Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska (JESS).
Jej 51-percentným vlastníkom je štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) a 49 percent akcií vlastní český pološtátny ČEZ. Podľa poslednej výročnej správy má 36 zamestnancov.
Cieľom firmy je postaviť novú jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach za niekoľko miliárd eur.
JESS potvrdil, že Andrej Jahnátek u nich pracuje ako referent od roku 2010, keď ho vybrali v štandardnom výberovom konaní. Počet ďalších uchádzačov neuviedli.
Ľubomír Jahnátek bol v roku 2010 ministrom hospodárstva, pod ktorý patrí JAVYS, a osobne sa angažoval v projekte novej atómky. „Zásadne vylučujem, že by som mal vplyv na prijatie môjho syna,“ odpísal.
Predsedom dozornej rady JESS je brat generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára Peter. Prokurátor ani premiér Robert Fico na otázky neodpovedali.
Práce na jadrovej elektrárni podľa vyjadrení firmy v posledných mesiacoch ožili.
Po tom, ako sa objavili informácie, že sa z JESS chce stiahnuť ČEZ, Slovensko začalo rokovať o výstavbe s ruským Rosatomom. Ten povedal podmienky, za ktorých by vstúpil do projektu, no dohodu neuzavreli. JESS napriek tomu stavia.
OPRAVAV sérii článkov o rodinkárstve na ministerstve pôdohospodárstva sme uviedli, že šéf oddelenia vnútorného auditu Stanislav Péli je švagrom Ľudovíta Koppana z Komjatíc, ktorý na ministerstve šéfuje sekcii kontroly. Pri písaní textov sme vychádzali z informácií od troch nezávislých zdrojov.
Péli príbuzenský vzťah odmieta.
„Nevyjadrujeme sa k rodinným vzťahom, ale pokiaľ je nám známe, nie sú,“ vraví tlačové oddelenie ministerstva. Za chybu sa ospravedlňujeme.
Naďalej platí, že na ministerstve pracoval synovec a neter ministra Ľubomíra Jahnátka, jeho krstné deti a okrem Koppana ešte jeden Komjatičan.

Beata
Balogová
