Filmári si vybrali neobarokový kaštieľ v Spišskom Hrhove v okrese Levoča, v ktorom sídli reedukačné centrum. Natočili príbeh dievčaťa, pri výchove ktorej zlyhali rodičia. Ela sa tak ocitá v náručí štátu v polepšovni. Vo filme účinkovali aj samotné chovankyne tohto zariadenia, jednu z nich sme našli v miestnej osade.
SPIŠSKÝ HRHOV. Filmári pre nový projekt pobudli v polepšovni niekoľko mesiacov v roku 2011. Dievčatá, ktoré tam v tom čase boli, tvorili hlavne komparz.
Dnes sú už dospelé a rozišli sa do všetkých kútov Slovenska. Výnimkou je Renáta Berkyová, tá sa zaľúbila a usadila sa práve v Spišskom Hrhove.
Aj ona chcela hrať hlavnú úlohu
Renáta pochádza z Lučenca a jej osud je podobný stovkám príbehom dievčat z problémových rodín.
„Nerozumela som si s rodičmi,“ spomína Renáta, ako sa ocitla na šikmej ploche a potom v reedukačnom centre na Spiši.
V polepšovni pobudla dva roky a práve počas jej pobytu ju tu zastihli aj filmári. „Príchod filmárov vzbudil u dievčat veľké nadšenie, pretože to bola zmena v našom každodennom režime. Hlavnú úlohu chceli hrať všetky,“ s úsmevom spomína mladá Renáta.
Filmári im vraj dávali rôzne úlohy, aby do príbehu vedeli vybrať tie správne dievčatá. „Napríklad, na konkurze som tancovala,“ hovorí Renáta.
Hlavná úloha sa jej však neušla, tvorila s desiatkami iných dievčat komparz. Dotvárala teda atmosféru filmu, napríklad v jedálni pri obede, vychádzkach vonku či terapeutickom cvičení alebo na kultúrnom vystúpení.
Nakúpila si šaty a topánky
Renáta však s nadšením spomína na peniaze, ktoré si pri filmovaní zarobila. „Bolo to dvesto eur a nakúpila som si za ne šaty a topánky,“ opisuje.
Ako sa nám podarilo zistiť, dievčatá museli pri nakrúcaní filmu mať povolenie od zákonného zástupcu alebo kurátorky. Peniaze za účinkovanie vraj dostávali na viackrát, pretože hrozilo riziko, že ich neuvážene minú.
Zaľúbili sa a ostali na Spiši
Hneď po tom, ako sa Renáte skončil pobyt v Spišskom Hrhove, pod ochrannými krídlami štátu, domov sa už nevrátila. Zaľúbila sa do miestneho mladého muža z osady.
„S rodičmi vôbec nie som v kontakte,“ povedala nám. Do svojho partnera sa zaľúbila po tom, ako jej chodieval dvoriť k zamrežovanému oknu polepšovne.
Budúca svokra Anna Dirdová si novú členku domácnosti pochvaľuje. „Je veľmi poriadkumilovná, zrejme ju to naučili v tej polepšovni. Ale na druhej strane má poriadny ostrý jazyk,“ hovorí.
Renáta nie je jediná, ktorá po tom, ako sa naprávala v polepšovni, ostala na Spiši. „Usadilo sa tu asi päť dievčat, ktoré s miestnymi mužmi žijú usporiadaným rodinným životom. Asi ďalších dvadsať tu pobudlo krátko, priviedli na svet deti a vrátili sa na zlé chodníčky. Polícia nás pre ne zvykne kontaktovať,“ opísal starosta Vladimír Ledecký.
Rekordérkou v bývaní v Spišskom Hrhove je asi Marcela. „Pochádzam z Brezna, ale ostala som tu, bývam v osade asi dvadsať rokov. Chcem, aby ma tu aj pochovali,“ povedala nám bývalá chovankyňa z reedukačného centra.
Zázrak
Nový film s názvom Zázrak režíroval Juraj Lehotský, autorom scenára je Marek Leščák. Predstaviteľku hlavnej dievčenskej postavy si vybrali práve v hrhovskom reedukačnom centre.
Elu si zahralo dievča z Gemera Michaela, ktorá v zariadení v Spišskom Hrhove bola tiež pre poruchy v správaní. Dnes ako dospelá vraj žije so svojím otcom v Prahe.

Beata
Balogová
