BRATISLAVA. „Je to predovšetkým ocenenie pre rómsky jazyk, až potom pre mňa,“ povedala 28-ročná učiteľka košického konzervatória Silvia Galyášová, keď si prebrala cenu Európsky učiteľ jazykov za výučbu rómčiny. Dostala ju ako prvá žena v Únii.
„Najdôležitejšie pre mňa je, aby sa deti na hodine nenudili,“ hovorí Galyášová. Má výhodu, že sa môže v triede venovať každému žiakovi samostatne.
„Mali sme tu chlapca, ktorý pochádzal z osady v Kecerovciach, vyštudoval herectvo a dnes pracuje v divadle.“
Vďaka zisku prestížneho titulu si podľa nej v triede uvedomili, že má zmysel, aby sa učili rómsky jazyk.
„Každý človek by mal ovládať svoj rodný jazyk,“ myslí si. Prekvapujúco má však v triede viac nerómskych žiakov. V tomto školskom roku učí jazyk menšiny desať detí, z toho osem Nerómov a dve rómske dievčatá.
Sympatická učiteľka nevidí rozdiel vo výučbe rómčiny a populárnych svetových jazykov ako angličtiny či nemčiny.
Nemajú ypsilony
Deťom z osád, ktoré poznajú rómčinu, zvyčajne dáva cvičenia, aby sa mohla venovať začiatočníkom.
„Máme nahrávky dialógov Rómov, články, žiaci sa najradšej učia s didaktickou tabuľou.“ Problémy má s nedostatkom učebníc. Majú iba dve – pre začiatočníkov a pre pokročilých.
Zdôrazňuje, že rómsky jazyk sa od slovenčiny výrazne líši. „Nepoužíva sa napríklad ypsilon, má aspiračné hlásky v abecede, vlastné členy aj osem pádov.“
Certifikát od eurokomisárky
„Veľmi dobre pozná mentalitu týchto detí, aj ich potreby. Jej prístup k žiakom je úžasný,“ chváli mladú učiteľku riaditeľ školy Róbert Galovics. Absolventka herectva na konzervatóriu učí v škole rómčinu siedmy rok.
V utorok si prebrala certifikát, ktorý podpísali eurokomisárka pre vzdelávanie Androulle Vassilliou a minister školstva Dušan Čaplovič. „Dokonca sa mi prišli žiaci poďakovať, že ich učím,“ hovorí.
"Cenu, ktorú získala pani Galyášová má európsky rozmer," uviedol Tlačový odbor ministerstva školstva.
Súťaž každoročne organizuje Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC), ktorá zastrešuje študijné programy ako Leonardo či Erasmus.
Minulý rok získala cenu angličtinárka z Levíc Miroslava Krnáčová. Brusel chce týmto spôsobom oceniť učiteľov cudzích jazykov, ktorí vyučujú moderne, inšpirujúco a motivujú svojich kolegov a žiakov.
Konzervatórium začalo vyučovať rómsky jazyk ako jedna z prvých škôl na Slovensku. Najskôr sa vyučoval cez projekt, ale po skončení experimentálneho overovania bol v roku 2007 v rámci Štátneho vzdelávacieho programu zaradený medzi voliteľné cudzie jazyky.
Rezort školstva v súčasnosti pripravuje konkurzy na učebnice základných a stredných škôl pre výučbu rómskeho jazyka aj histórie Rómov.

Beata
Balogová
