BRATISLAVA. Keď premiér Robert Fico vo štvrtok hovoril so zástupkyňami sestier, ktoré stanovali pred Úradom vlády, naznačil možnosť zvýšenia platov v župných a mestských nemocniciach. Nikto však nehovorí, kde na to chce vláda vziať.
Premiérov hovorca Erik Tomáš vraví, že ak sestry pristúpia na zvýšenie platov v týchto nemocniciach, zriadi sa pracovná komisia, ktorá začne „okamžite pracovať“.
Jej súčasťou majú byť zástupcovia ministerstva zdravotníctva, žúp, ZMOSu a sestier.
Koľko to bude stáť?
Sestry a platy
na Slovensku je približne 40tisíc sestier, podľa komory sestier tretina z nich robí vo verejných a tretina v súkromných nemocniciach, v univerzitných a fakultných nemocniciach je priemerný plat sestier 1037 eur, v nemocniciach žilinskej župy len 572 eur.
Na otázku, odkiaľ chce štát vziať peniaze na vyššie platy, priamo neodpovedalo ani ministerstvo zdravotníctva.
„Čakáme, ako sa vyjadria k návrhu sestry. Ak túto ponuku prijmú, hneď začínajú rokovania a prepočty, až potom bude jasné, koľko zvýšenie bude stáť,“ uviedla jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková. Nešpecifikovala ani približne, koľko by na zvýšenie potrebovali.
Existuje tak len požiadavka sestier, ktorá hovorí o 80 miliónoch eur. Podľa agentúry SITA by na budúci rok bolo na vyššie platy sestier treba až okolo 135 miliónov eur.
Ide však o náklady na vyššie platy všetkých sestier, nielen v župných a mestských nemocniciach.
Veľké rozdiely
Hoci štát má dosah na univerzitné, fakultné, župné aj mestské nemocnice, medzi platmi sestier je veľký rozdiel.
V univerzitných a fakultných nemocniciach zvýšilo ministerstvo, ktoré je ich zriaďovateľom, platy podľa zákona, ktorý neskôr zrušil ústavný súd a zvýšenie naďalej platí.
Priemerná hrubá mzda sestier vrátane všetkých príplatkov je v nich podľa hovorkyne Asociácie štátnych nemocníc Ladislavy Šustovej 1037 eur.
V župných nemocniciach sú mzdy oveľa nižšie. Napríklad v štyroch župných nemocniciach žilinského kraja bola ku koncu júna priemerná tarifná mzda sestier podľa hovorkyne župy Hany Danovej len 572 eur.
Na Slovensku je podľa komory sestier približne 40–tisíc sestier. Asi tretina z nich, čiže asi 13–tisíc, robí vo verejných nemocniciach.
Premiér má pravdu, keď sa pýta, prečo od neho chcú viac peňazí aj sestry, ktoré neplatí štát. Lenže zabúda, že pri lekároch si politici takéto otázky nekládli, píše František Múčka
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Kto by mohol zaplatiť vyššie platy sestier
Pripravili sme pre vás prehľad možností, ako zvýšiť sestrám mzdy. Všetky majú svoje úskalia.
1.Poisťovne
Zuzana Čižmáriková z ministerstva zdravotníctva nedávno uviedla, že ministerstvo má k dispozícii len tie peniaze, ktoré sú v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni.
Hovorkyňa posťovne Petra Balážová vysvetľuje, že nemocnice si od nej môžu „zarobiť“ viac peňazí v rámci projektu Kto operuje, dostane viac. Znamená to, že za každú hospitalizáciu, ktorej súčasťou je operácia, dostane nemocnica bonus 200 eur.
Okrem toho Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka nemocniciam od nového roka v súvislosti s ďalším zvýšením platov lekárov 18,2 milióna eur.
„Rozdiel medzi tým, čo potrebujú nemocnice na zvýšenie platov lekárov a tým, čo ponúka VšZP, môžu nemocnice využiť na zvýšenie platov sestier,“ vraví Balážová. Podmienkou dodatočných peňazí pre nemocnice podľa nej je, aby „ostatné zdravotné poisťovne neplatili za rovnaké výkony menej ako VšZP“.
Súkromné zdravotné poisťovne sú však v sľuboch peňazí na platy sestier zdržanlivé.
„Dôvera má podpísané zmluvy s nemocnicami Asociácie nemocníc Slovenska (patria tam aj župné a mestské nemocnice, pozn. red.) s platnosťou do konca kalendárneho roka. V najbližšom období nás čakajú rokovania o nových zmluvách,“ vraví jej hovorkyňa Monika Šimunová.
Podobne reagoval aj Union. Podľa jeho hovorkyne Judity Smatanovej čaká v súvislosti s finančnými nárokmi nemocníc na ich konkrétne požiadavky.
2.Župy
Na vyššie platy sestier nemajú peniaze ani župy, v ktorých pôsobnosti sú nemocnice. Ide o žilinskú, trenčiansku a trnavskú župu, ktoré majú spolu 10 nemocníc.
„Nemocnice, ktoré sú v našej pôsobnosti, môžu zvýšiť platy sestrám len ak budú plne vykryté prostriedkami z poisťovní, nie len prísľubmi,“ vraví trenčianska župná lekárka Elena Štefíková.
Pre dlhy, ktoré nemocnice tvoria, ich vlani chcela vrátiť žilinská župa. Uvažovala o tom aj trenčianska, trnavská v októbri prijala uznesenie o vstupe strategického partnera do galantskej a dunajskostredskej nemocnice.
3.Štát z rozpočtu
Šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko hovorí, že peniaze na platy sestier by boli, keby štát zvýšil odvody za poistencov štátu najmenej na 4,5 percenta. Dnes platí 4,25 percenta.
Tieto peniaze idú zo štátneho rozpočtu zdravotným poisťovniam. O financovaní zdravotníctva hovorila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská v stredu s ministerstvom financií.

Beata
Balogová
