BRATISLAVA. Bývalý šéf Generálnej prokuratúry Dobroslav Trnka nebude čeliť disciplinárnemu stíhaniu pre urážlivý list, v ktorom v apríli označil bývalú premiérku Ivetu Radičovú za klamárku a cárovnú lži.
Nové vedenie prokuratúry rozhodlo, že na stíhanie nie je dôvod.
Podnet na bývalého šéfa prokurátorov podal v polovici septembra advokát Vladimír Šárnik.
Trnka podľa neho konfrontačným listom porušil povinnosti prokurátora vyplývajúce zo zákona, lebo „znížil vážnosť prokuratúry, a teda sa dopustil disciplinárneho previnenia“.
Podpis ako dôkaz
Námestník prokuratúry Peter Šufliarsky hovorí, že Trnka sa disciplinárne neprevinil. Z listu podľa neho vyplýva, že ho Trnka nepísal ako prokurátor, ale ako súkromná osoba.
Dôkaz Šufliarsky vidí v tom, že Trnka sa podpísal len menom, a neuviedol funkciu. Keby vystupoval ako funkcionár prokuratúry, list by podľa neho zverejnil cez tlačové oddelenie, čo sa nestalo.
Listom „občan“ Trnka reagoval na Radičovej vyjadrenia z jej knihy, v ktorej opisovala, ako s ňou komunikoval pred voľbou generálneho prokurátora, v ktorej sa uchádzal o znovuzvolenie.
Prečítajte si ukážku, kde Radičová hovorí o Trnkovi
Radičová o zrade v koalícii: Viem, že vedia, že viem
V taške mal podľa nej materiály o vyšetrovaní financovania SDKÚ a kauzy františkáni a ukázal ich aj poslancom strany. Trnka to odmieta.
Ak by aj Trnka konal ako súkromná osoba, Šárnik s rozhodnutím Šufliarskeho nesúhlasí. „Odpoveď Generálnej prokuratúry vyvoláva dojem, že na správanie prokurátora mimo výkonu verejnej funkcie nie sú kladené vyššie požiadavky ako na bežného občana.“
Advokát poukazuje na seminár o etike prokurátorov a sudcov, ktorý v marci minulého roka organizovala Justičná akadémia.
Ľuboš Bunčiak z Generálnej prokuratúry tam vo vystúpení hovoril, že disciplinárnym previnením v zmysle zákona je aj neprístojné správanie sa prokurátora na verejnosti mimo služobného času v oblasti osobného života.
Na konferencii o etike podľa pozvánky rečnil aj šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Minulý týždeň sa vyhol odpovedi, čo si o probléme myslí.
„Otázku disciplinárnej zodpovednosti u sudcov a prokurátorov upravuje právny poriadok,“ odkázal.
Pamätáte si Jaromíra Čižnára? Áno, to je ten, čo išiel namiesto stretnutia s prezidentom na ryby do Nórska, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Aj trtošenie zostalo bez trestu
V liste Trnka označil za klamára aj bývalého šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu.
Dotkol sa aj Radičovej bývalého poradcu a terajšieho partnera Mariána Balázsa, ktorého nazval Rasputinom. Mních Rasputin bol poradcom posledného ruského cára.
Bez trestu zostali aj Trnkove výroky, že niektorí poslanci sa „trtošili a pregrciavali“. V súčasnosti čelí disciplinárnemu stíhaniu v kauze Glance House.
Hriechy prokurátorov skúmajú tajne
Disciplinárna komisia má o prokurátoroch rokovať verejne. Prokuratúra však odmieta povedať termíny.
BRATISLAVA. Dostať sa na zasadnutie prokurátorskej disciplinárnej komisie, ktorá rieši pochybné konanie Dobroslava Trnku v kauze Glance House či iné prehrešky jeho kolegov, je v podstate nemožné.
Zasadnutia komisií sú zo zákona verejné, no v skutočnosti sa nezverejňuje termín ani miesto pojednávania.
„Zoznam zasadnutí a termíny pojednávaní nepatria medzi povinne zverejňované údaje,“ tvrdí hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Generálna prokuratúra vraví, že na fungovanie komisií nemá žiadny dosah. Keďže sú podľa zákona nezávislé, nie je podľa Tökölyovej do ich činnosti oprávnený zasahovať šéf rezortu Jaromír Čižnár, ani jeho námestníci.
„Predseda komisie sám určí termín, na ktorý vytýči zasadnutie,“ dodala.
Odmietajú odpovedať
Glance House
Dobroslav Trnka odsúhlasil nezákonný prevod bytovky, ktorú zablokovala špeciálna prokuratúra,
polícia nenašla v jeho konaní trestný čin,
kauzu rieši prokuratúra.
SME oslovilo všetkých štyroch predsedov komisií s otázkou, ako sa možno dozvedieť o termínoch ich zasadnutia, keď sa nikde nezverejňujú.
„Ľahšiu otázku nemáte?“ odpovedal jeden z nich pod zárukou anonymity. Dodal, že s účasťou verejnosti na pojednávaní nemá žiadnu skúsenosť, hoci zákon s tým počíta.
„Takže logicky by sa tam mohla verejnosť zúčastniť.“
Pod vlastným menom zo šéfov komisií na otázku priamo neodpovedal ani jeden.
Na sudcov sa dá pozrieť
Pri sudcoch sa termíny zasadnutí disciplinárnych senátov zverejňujú bežne. Na pojednávania chodia médiá.
Prípady kritikov Štefana Harabina, ktorí musia čeliť pochybným disciplinárnym konaniam, zvyknú sledovať aj zahraniční diplomati.
Generálna prokuratúra sa odvoláva na zákon, podľa ktorého je povinná zverejňovať len právoplatné rozhodnutia disciplinárnej komisie.
„Tie sú na webovej stránke prokuratúry,“ dodala hovorkyňa Tökölyová.
Na stránke v piatok nebolo ani jedno. Nedávno zverejnená správa o činnosti prokuratúry za rok 2012 pritom hovorí o deviatich skončených disciplinárnych konaniach len za toto obdobie.

Beata
Balogová
