BRATISLAVA. Efektívna pomoc obetiam násilných trestných činov a znásilnení je dôležitá aj podľa slovenských političiek.
„Počula som o takýchto prípadoch, dokonca sa na mňa obrátili aj niektoré ženy so žiadosťou o vypočutie a o pomoc,“ povedala bývalá premiérka Iveta Radičová.
„Pre obete je to traumatizujúca a krutá skúsenosť. Záslužnú prácu robia dnes v oblasti pomoci obetiam najmä viaceré mimovládne organizácie.“
Podľa Moniky Flašíkovej-Beňovej zo Smeru je problémom, že sa s v spoločnosti so znásilnením stále spájajú rôzne stereotypy.
„Často zaznievajú predsudky, že si to žena zapríčinila svojím správaním. Je veľká škoda, že spoločnosť nie je v týchto prípadoch viac na strane žien.“ Obetiam by podľa nej pomohla podpora okolia a citlivý prístup štátnych inštitúcii.
„Neviem celkom posúdiť, do akej miery sú naša legislatíva či polícia ústretové, ale viem si predstaviť, aké ponižujúce musí byť pre ženu sedieť pred vyšetrovateľom mužom a rozprávať mu o takomto prežití,“ hovorí.
Hlavne citlivo
Výsluchy obetí so ženou vyšetrovateľkou, aké existujú v zahraničí, by boli dobrým krokom aj podľa bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej z SDKÚ.
Pomohla by aj väčšia dôvera k inštitúciám, aby sa obete znásilnenia či domáceho násilia tieto činy nebáli ohlásiť.
„V prvom rade potrebujeme na polícii pripravených špecialistov a špecialistky, ktorí sú vyškolení na citlivý a ohľaduplný prístup k obetiam. Na to sa dá naviazať aj vzdelávacou a popularizačnou kampaňou, aby sa obete zbavili strachu prísť na políciu,“ hovorí Žitňanská.
Ako najväčší problém vníma, že ak obete znásilnenie neohlásia, môže páchateľ vo svojom konaní pokračovať. „Takéto činy môžu hroziť o to viac, ak ide o prípady v rodine.“
Ďalej k téme:
- Znásilnená: Keď vytiahol pištoľ, iba som prosila o život
- Znásilneným chýba väčšia citlivosť aj lepší zákon
- Psychoterapeutka: Nepochopenie okolia je veľmi časté
Napíšu stratégiu?
„Podrobne sa touto otázkou nezaoberám, ak sú v tejto problematike rezervy, určite by bolo treba uvažovať aj o systémových zmenách,“ hovorí šéfka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková.
„Možno by mohla pomôcť aj presnejšia stratégia prístupu k obetiam.“

Beata
Balogová
