BRATISLAVA. Úrad vlády po nástupe Roberta Fica tvrdil, že bude aktualizovať zoznam straníkov, ktorý na internete zaviedla jeho predchodkyňa Iveta Radičová. Napokon zoznam zmizol.
Keď sa denník SME v máji 2012 pýtal, prečo zoznam stiahli, Úrad vlády odpovedal, že zapracúvajú zmeny, ktoré postupne budú zverejňovať.
Teraz potvrdil, že so zoznamom v pôvodnej forme už nepočítajú.
„Úrad vlády nedisponuje zoznamom straníckych nominácií z čias Ivety Radičovej,“ odpovedala hovorkyňa Beatrice Szabóová.
Teraz sú podľa nej v úrade len traja straníci. Vedúci úradu vlády Igor Federič, predseda zboru poradcov Vladimír Faič a riaditeľ Federičovej kancelárie Juraj Kormuth.
Radičovej straníci
Radičovej zoznam je naďalej dostupný v histórii internetu. Za jej čias v úrade podľa neho nemal funkciu žiadny straník, za prvej Ficovej vlády ich bolo osem.
Neskôr sa však ukázalo, že posty na Úrade vlády získalo pár ľudí z mládežníckej organizácie SDKÚ.
Bez pravej ruky?
U Fica zostáva neobsadené kreslo riaditeľa jeho kancelárie, ktorý je premiérovou pravou rukou.
Po voľbách sa v tejto pozícii krátko objavil jeho asistent František Határ, známy z kauzy Gorila. Prečo funkcia zostáva voľná, Úrad vlády neodpovedal.
Najbližším premiérovým spolupracovníkom je dnes zrejme jeho asistentka Jana Halászová, s ktorou sa v auguste bozkával v aute.
V oficiálnych dokumentoch ju vedú ako tajomníčku predsedu vlády. Čo má presne v náplni práce, nechcú zverejniť.
Členkou Smeru Halászová podľa hovorkyne strany Moniky Počátkovej nie je. V minulosti v strane pracovala na Ficovom sekretariáte.
Od septembra do Úradu vlády nastúpila Ficova bývalá hovorkyňa Silvia Belešová, ktorá teraz pracuje pre vicepremiéra Ľubomíra Vážneho.

Beata
Balogová
