BRATISLAVA – V novom parlamente bude až 57 poslancov z Bratislavského kraja, čo je vzhľadom na počet obyvateľov výrazný nepomer. Pred voľbami niektoré strany navrhovali zmeniť existujúci pomerný volebný systém na väčšinový. SDKÚ navrhovala jednokolový, ANO dvojkolový. Jedným z mnohých argumentov bolo, aby sa zloženie parlamentu prispôsobilo regionálnemu členeniu Slovenska.
Politici uvažujú aj o zvýšení počtu volebných obvodov namiesto súčasného jedného, ktorý zaviedla takzvaná Mečiarova novela volebného zákona. „Je otázne, či sa dohodneme na 4, alebo 8. Tým bude jednoznačne určené, ktorý obvod bude mať koľko poslancov. Tých bratislavských tak bude oveľa menej,“ hovorí predseda SMK Béla Bugár. Súhlasí s ním aj Pavol Rusko z ANO.
Podľa Bugára si SMK už tento problém vyriešila. „Podľa hlasov, ktoré sme získali v predchádzajúcich voľbách, sme si rozdelili miesta na kandidátke pre jednotlivé kraje,“ tvrdí.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že nerovnomerné zastúpenie jednotlivých regiónov v parlamente je nezdravé. „Ak je nadpriemerné zastúpenie jedného regiónu, tak sa problémy druhého neriešia tak, ako by sa patrilo,“ vyhlásil.
Mesežnikov je rád, že sa nová vládna koalícia rozhodla zachovať pomerný volebný systém. Privítal by rozdelenie Slovenska na 8 volebných obvodov. „Prípadné zavedenie väčšinového volebného systému by mohlo pomôcť HZDS. Jeho postavenie by sa neprimerane zlepšilo.
Zmena volebného systému by ich vrátila do hry,“ dodáva Mesežnikov. Získala by aj SMK. „Ale nie až tak výrazne. Pre SMK by vznikli priaznivé podmienky v regiónoch s prevahou obyvateľstva maďarskej národnosti.“
„Pri jednokolovom väčšinovom systéme získame možno ešte viac hlasov, ako teraz, ale čo z toho, keď na slovenskej politickej scéne nebudeme mať partnerov,“ pýta sa Bugár, ktorý jednoznačne odmietol dvojkolový väčšinový systém, aký sa použil pri voľbách predsedov VÚC. „Takýto systém vystrelil každého Maďara,“ povedal.
Na otázku, či obavy z neprimeraného zisku niektorých strán neboli dôvodom, prečo SDKÚ nakoniec ustúpila od požiadavky zmeny volebného systému, odpovedal podpredseda strany Ivan Šimko: „Nespomínam si na takéto argumenty.“ Odmietanie väčšinového systému považuje Šimko za konzervativizmus v slovenskom politickom myslení.
ROMAN PATAJ