SME

Jahnátek priznal, že k sebe povolal pracovať synovca sám

Ministerstvo podľa poslanca Miroslava Beblavého priznalo konkurzy, ktoré sú len naoko.

S verejnosťou už minister Jahnátek nekomunikuje.S verejnosťou už minister Jahnátek nekomunikuje. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Ministerstvo tají, či na miesto riaditeľky kancelárie ministra vôbec robilo nejaký konkurz. Jahnátek bude musieť rodinkárstvo vysvetľovať výboru.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME

BRATISLAVA. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek zo Smeru priznal, že svojho synovca sám oslovil, aby sa prihlásil k nemu do práce, povedal predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý z SDKÚ po hodinovom stretnutí u Jahnátka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šéf služobného úradu Anton Stredák podľa neho zasa priznal, že vnútorné konkurzy sa robia len naoko.

SkryťVypnúť reklamu

Beblavý sa na stretnutí pýtal, ako Jahnátek obsadzoval vedúce miesta na ministerstve príbuznými a rodákmi z Komjatíc.

Keď dávajú nastáloPríbuzní

Ako „súťažili“

Lukáš Peško, synovec – kontrola projektov z eurofondov, konkurz s jediným uchádzačom,

Petra Bohunová, neter – prevádzka a registratúra, jediná na konkurze,

Marek Gocník, Komjatičan – eurofondy a pozemkový fond, jediný na konkurze,

Ľudovít Koppan, Komjatičan – šéf sekcie kontroly, preložený,

Stanislav Péli, Koppanov švagor (opravené 29.10. 2013, 15:45) – šéf vnútorného auditu, sám na konkurze,

Peter Hajnala, bývalý Komjatičan – šéf tlačového odboru, sólo konkurz,

Ľudovít a Michal Gráfovci, krstňatá – dokumentácia, dočasné miesta.

Beblavý vraví, že Stredák mu na otázku, kedy robia konkurzy, do ktorých sa môžu prihlásiť len zamestnanci ministerstva, odvetil, že „keď to chcú dať niekomu nastálo“.

SkryťVypnúť reklamu

Až na jedu výnimku sa do vnútorného výberového konania zatiaľ vždy prihlásil len jeden človek ­ „ten poverený“.

Vnútornými konkurzmi s jedným účastníkom sa do vedúcich funkcií ministerstva dostalo šesť Jahnátkových príbuzných, rodákov a ich príbuzných.

Beblavý podľa svojich slov nedostal od ministra žiaden dôkaz, že by okrem týchto uchádzačov dali šancu aj iným a potom vybrali najlepšieho, ktorý by sa stal vedúcim.

Jahnátek mu vraj bez okolkov priznal, že svojim krstným synom vybavil brigádu na ministerstve a synovca navigoval, aby sa prihlásil na ministerstve o funkciu.

S neterou, ktorá je tam tiež vedúca, vraj nehovoril.

Šéfku si chrániaMinisterstvo SME od piatka neodpovedalo na otázky o poverenej šéfke kancelárie ministra Monike Pôbišovej. Tají, či na spomínané miesto vôbec urobilo výberové konanie.

SkryťVypnúť reklamu

Pôbišová šéfuje 13 zamestnancom vrátane pracovníkov tlačového odboru a už rok a pol ich riadi bez toho, že by mala vysokú školu.

Zákon o štátnej službe pritom hovorí, že štátni zamestnanci môžu dočasne šéfovať najdlhšie šesť po sebe idúcich mesiacov a na vedúce miesta sa musí vypísať konkurz.

Jahnátek neodpovedá ani na otázku, či bude Pôbišovú poverovať vedením svojej kancelárie do konca volebného obdobia, prípadne do momentu, než dokončí vysokoškolské štúdium. Šéfka kancelárie na vysokej škole študuje, ale je len v treťom ročníku.

Jahnátek v utorok cez agentúry odkázal, že ruší samokonkurzy. „Vydal som príkaz, aby sa všetky interné výberové konania zrušili v prípadoch, keď sa do nich neprihlási viac ako jeden uchádzač.“

Denník SME sa na postoj k Jahnátkovi a na to, či mu dôveruje, pýtal premiéra Roberta Fica. Jeho tlačový odbor na otázky nereagoval.

SkryťVypnúť reklamu

Pôjde pred výborJahnátek bude musieť rodinkárstvo vysvetľovať výboru, ktorý vedie Beblavý. Zvýhodňovaním príbuzných mohol porušiť zákon o konflikte záujmov.

Píše sa v ňom, že verejný funkcionár nesmie funkciu využívať „na získavanie výhod vo svoj prospech, v prospech jemu blízkych osôb ani iných fyzických osôb alebo právnických osôb“.

Ak by výbor dokázal opak, mohol by zobrať Jahnátkovi ročný plat. Vo výbore však majú väčšinu poslanci Smeru, ktorí svojich nominantov zvyknú podržať.

OPRAVAV sérii článkov o rodinkárstve na ministerstve pôdohospodárstva sme uviedli, že šéf oddelenia vnútorného auditu Stanislav Péli je švagrom Ľudovíta Koppana z Komjatíc, ktorý na ministerstve šéfuje sekcii kontroly. Pri písaní textov sme vychádzali z informácií od troch nezávislých zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Péli príbuzenský vzťah odmieta.

„Nevyjadrujeme sa k rodinným vzťahom, ale pokiaľ je nám známe, nie sú,“ vraví tlačové oddelenie ministerstva. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Naďalej platí, že na ministerstve pracoval synovec a neter ministra Ľubomíra Jahnátka, jeho krstné deti a okrem Koppana ešte jeden Komjatičan.

Miroslav Beblavý

Spišskonovoveská nemocnica.

Politici by Slovensku viac prospeli, keby namiesto vyrábania nepriateľa vytvorili v zdravotníctve jasné pravidlá a viac konkurencie.


Redakcia SME 10
Ilustračné foto.

Francúzsko nie je najlepším príkladom úspešného vyrovnávania sa s minulosťou.


12
Súvisiace témy: Ekonomika
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  2. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  4. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  5. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  6. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  7. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Sovy chránia lesy: LESY SR hlásia úspech s vtáčími búdkami
  2. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  4. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  5. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  6. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  7. Nové Planeo v Košiciach
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  1. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 9 579
  2. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 6 025
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 432
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 5 197
  5. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 3 977
  6. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 651
  7. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd 3 418
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 251
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

ONLINE: Veľká cena Španielska 2025 dnes, formula 1 LIVE (F1).

Sledujte s nami ONLINE prenos z Veľkej ceny Španielska 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


Tréner MFK Vranov nad Topľou Roman Lazúr.

Vranov nad Topľou zvíťazil v Rimavskej Sobote 1:0.


Fanúšikovia Paríža St. Germain oslavujú triumf v Lige majstrov.

Do konca zápasu bolo zadržaných niekoľko desiatok osôb.


TASR
Tréner Luis Enrique a Ousmane Dembélé sa tešia z triumfu v Lige majstrov.

Tréner PSG by dal Zlatú loptu svojej ofenzívnej hviezde.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu