SME

Vyšetrovanie predaja emisií sa skončilo fiaskom, nepomohla ani FBI

Kto bol v pozadí emisnej kauzy polícia nepovie. Premiér Robert Fico to žiadal, teraz mlčí.

V tejto budove v americkom Snohomishi sídlila firma Interblue Group.V tejto budove v americkom Snohomishi sídlila firma Interblue Group. (Zdroj: TREND)

BRATISLAVA. Kto bol za schránkovou firmou Interblue Group, ktorá zarobila milióny na emisnej kauze prvej vlády Roberta Fica, nechce polícia povedať ani po tom, ako zastavila vyšetrovanie celého prípadu.Rozhodnutie polície o zastavení trestného stíhania teraz skúma špeciálny prokurátor.

V kauze sa objavovali mená podnikateľov spájaných s SNS a Smerom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trestné stíhanie polícia zastavila z dôvodu, že predmetný skutok nie je trestným činom. Išlo o najväčšiu aféru prvej Ficovej vlády s kriminálnym pozadím. Padli pre ňu dvaja ministri za SNS.

SkryťVypnúť reklamu

Robert Fico so svojím koaličným partnerom, šéfom SNS Jánom Slotom.

FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Polícia mlčí

Ako to bolo

Emisie predal bývalý minister Ján Chrbet z SNS. „Klamal by som, keby som povedal, že sa nebojím väzenia,“ tvrdil koncom roka 2009, keď polícia začala stíhanie. Obchod pripravil štát podľa polície o 66 miliónov eur . Fico najskôr emisný obchod obhajoval . „Nemám čas sa týmito nezmyslami zaoberať,“ vyhlásil 24. mája 2009. Konať začal až po niekoľkomesačnej kritike. Odísť museli Chrbet aj jeho nástupca Viliam Turský (SNS). Ministerstvo prevzal Smer, Fico žiadal zmluvu zrušiť . Ministra Jozefa Medveďa, nominanta Smeru, poveril vymáhať od Interblue aj nezaplatený doplatok za emisie 15 miliónov eur. Medveď to nesplnil , Interblue ani nezažaloval. Prípadom sa zaoberali aj švajčiarska polícia a FBI . Slovensko môže obchodovať s emisiami, pretože do ovzdušia nepúšťa toľko skleníkových plynov, koľko smie.

SkryťVypnúť reklamu

Škodu pri predaji emisií cez Interblue Group pôvodne policajti vyčíslili na 66 miliónov eur.

„Polícia neposkytuje informácie k procesným úkonom,“ odpovedala hovorkyňa Andrea Dobiášová na otázku, či preverovali pozadie firiem, cez ktoré mali ísť peniaze z tohto obchodu.

Minister vnútra Robert Kaliňák si v utorok nenašiel čas, aby sa ku kauze vyjadril.

V marci 2010 pritom Fico hovoril, že úlohou vyšetrovacích orgánov je zistiť aj to, kto za firmou Interblue Group stojí. Dodal, že neverí, že by majiteľmi mohli byť politici.

Predseda vlády vtedy naznačil, že chýb sa pri predaji emisií mohlo dopustiť bývalé vedenie ministerstva životného prostredia.

„Tam dosť smrdí amaterizmus zo strany SNS,“ vravel Fico. Stanovisko k uzavretiu kauzy neposkytol. Odkázal na ministerstvo životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Na Smer ukázal Figeľ

Šéf KDH Ján Figeľ v máji 2010 označil za jedného z aktérov kauzy podnikateľa Jozefa Brhela, považovaného za sponzora Smeru. Brhel to vtedy odmietol.

Na otázku, či ho vo veci vyšetrovala polícia, v utorok neodpovedal. Rovnako nepovedal ani to, či podnikol proti Figeľovi nejaké právne kroky.

Brhelovo meno sa v súvislosti s kauzou spomína v dokumente, ktorý vykazuje znaky policajného materiálu. SME listinu získalo už dávnejšie.

„Ja neprofitujem a nikdy som neprofitoval na kauze predaja emisií,“ zopakoval v utorok Brhel svoje stanovisko z roku 2010.

Ako projektový manažér Interblue Group vystupoval Norbert Havalec, ktorý mal zasa blízko k SNS. V čase obchodu riadil ministerstvo jej nominant Ján Chrbet.

Vtedajší šéf SNS Ján Slota telefón v utorok hneď zložil. Druhým manažérom firmy bol podnikateľ Rastislav Bilas. Ten na odkaz nereagoval.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Brhel (vľavo dole) slúžil štátu vo funkcii štátneho tajomníka či v laviciach parlamentu. Nie je vylúčené, že pomohol aj s predajom emisií.

FOTO – ARCHÍV TASR

Pri Branisku to išlo

Obvinený v kauze nebol nikdy nikto. Na vyšetrovaní pozadia firiem a finančných tokov sa podieľala aj švajčiarska polícia. Tá v utorok na otázky týkajúce sa osôb spájaných s emisiami neodpovedala.

So Švajčiarmi Slovensko spolupracovalo aj pri vyšetrovaní tunelovania tunela Branisko, ktoré sa týkalo SDKÚ.

Premiér Fico sa v tejto veci osobne angažoval. V roku 2008 hovoril o províziách na švajčiarskych účtoch, ku ktorým mal podľa jeho informácií dispozičné právo bývalý pokladník SDKÚ Gabriel Palacka. Napokon sa to nepotvrdilo.

Nepomohla ani FBI

Kauzou emisie sa zaoberala aj americká FBI, keďže pôvodne Interblue Group sídlila v americkom mestečku Snohomish v štáte Washington.

SkryťVypnúť reklamu

Informácie o prípade Američania poskytli vlani slovenskej polícii.

Je chybou myslieť si, že predaj emisných kvót je len kauzou SNS. Naopak, Smer je rovnako vinný, píše Lukáš Fila

Čítajte komentár (piano) >>


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Čo robia dnes

Norbert Havalec

Podnikateľ Norbert Havalec robil projektového manažéra Interblue a zároveň radil pri predaji emisií ministerstvu životného prostredia, keď ho viedli ľudia SNS. So štátom dodnes obchoduje. Naposledy v lete dodal strelivo pre políciu za 280­tisíc eur.

Rastislav Bilas

Manažérom Interblue bol aj Rastislav Bilas, ktorý sa od 90. rokov pozná s Jánom Slotom. Figuroval vo firme, na ktorej účet išla časť zisku z emisií. Do júla minulého roka bol šéfom predstavenstva v Kúpeloch Lučivná, má poradenskú firmu BTS Group.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Chrbet

Po odchode z politiky rozšíril svoje podnikanie aj Ján Chrbet z SNS. Zaoberá sa nebezpečným odpadom, vlani vo februári založil dve eseročky. BY-SK Trade sa venuje sprostredkovateľskej činnosti, BY–SK Travel zaregistroval ako cestovnú kanceláriu.

Ján Slota

Emisnú zmluvu dohodli s garážovou Interblue nominanti Jána Slotu. K Havalcovi má blízko, v minulosti letel do Chorvátska lietadlom, ktoré patrí firme Havalcovej ženy. Slota tvrdil, že štát „veľmi dobre predal emisie“, o pozadí Interblue vraj nevie.

Interblue

Firma Interblue pýta od štátu ďalších 20 miliónov ton emisií. Odvoláva sa na zmluvu z roku 2008. Naposledy sa ozvala v máji. Minister životného prostredia Peter Žiga ju odmieta, tvrdí, že noví majitelia stále nepreukázali, že spoločnosť skutočne vlastnia.

SkryťVypnúť reklamu

Kauzu vraj ešte preveria

BRATISLAVA. Obnovenie vyšetrovania emisnej kauzy môže ešte nariadiť Úrad špeciálnej prokuratúry. Ten teraz skúma, či rozhodnutie polície o zastavení trestného stíhania bolo v poriadku.

Prokurátor dostal spis na stôl v pondelok. „Vyšetrovateľ spolu so spisom doručil sťažnosť poškodeného, ktorým je ministerstvo životného prostredia,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

V konečnom dôsledku môže vo veci rozhodovať generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Trestné stíhanie polícia vo veci viedla od novembra 2009.

Rezort životného prostredia riadi Peter Žiga zo Smeru. Tvrdí, že má záujem na tom, aby bola kauza dôsledne vyšetrená. „Proti rozhodnutiu o zastavení trestného stíhania sme podali sťažnosť, keďže sa s prípadom spájajú rôzne podozrenia a pochybnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia včera na uzavretie kauzy veľmi nereagovala. Iba exminister životného prostredia József Nagy (Most) vyzval ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby vyšetrovanie obnovil. Na to teraz Kaliňák nemá dosah. Nagy práve kandiduje za župana v Trnavskom kraji.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 719
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 676
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 701
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 693
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 263
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 221
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 299
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu