Rudňany 15. októbra (TASR) V rómskych rodinách na Spiši býval izraelský novinár Yoram Porath, redaktor svetoznámeho časopisu National Geographic, ktorý v týchto dňoch končí pobyt v rómskej komunite a pripravuje pre svojho vydavateľa rozsiahlejší materiál. Niekoľko dní prežil v Spišských Tomášovciach, teraz býva v Rudňanoch.
"Cieľom mojej návštevy je napísať článok o bežnom živote Rómov na Slovensku, podmienkach ich života. Zaujíma ma život Rómov na Slovensku, ako sú integrovaní v spoločnosti, život rodiny zvnútra. To je dôvod, prečo žijem v rómskej rodine. Prišiel som na Spiš, lebo tu žije jedna z najstarších rómskych komunít v Európe. Možno tu vidieť veľa rozdielov medzi životom jednotlivých komunít, v ich socio-ekonomickom statuse. Myslím, že je to preto, že tu, v okrese Spišská Nová Ves, žije približne dvadsaťdva komunít s rozdielnym životom," konštatoval pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA) Porath.
Jeho zážitky zo Slovenska, ako sa zdôveril, sú rôzne. Ľudia si ho kvôli tmavšej pleti často mýlia s Rómom a občas pociťoval aj prejavy rasizmu. "Keď som bol v Žiline, prehľadali ma v Tescu, lebo mám tmavšiu pleť. Niektorí ľudia ma volali Cigán, Rómovia mi zase vravia gadžo," hovorí Porath.
Napriek viacerým negatívnym skúsenostiam nemá izraelský novinár podľa vlastného vyjadrenia ku Slovensku kritické postoje. "Nie som tu na to, aby som kritizoval Slovensko. Prišiel som, aby som situáciu videl a niečo tu prežil. Čo som zistil, je množstvo informácií o Rómoch, ktoré chýbajú majoritnej spoločnosti. Máme podobné problémy s beduínmi v púšti. Ľudia u nás nepoznajú Rómov, preto majú predstavu, že celý čas hrajú a kočujú. Dúfam, že ich môj pohľad zaujme," zdôraznil Porath. Podľa neho je nutné, aby sa spoločnosť pozrela na svoje problémy z odstupu. "Nie je otázkou, či je Slovensko schopné vyriešiť problém života Rómov, ale či chce. Či sa ľudia na Slovensku vedia pozrieť do zrkadla. Nie je tu rómsky problém, ale problém celej spoločnosti. Páčilo by sa vám, keby vás nazývali problémom?," pýta sa žurnalista.
Porath má s rasovou nenávisťou osobné skúsenosti. Väčšinu jeho rodiny popravili počas druhej svetovej vojny v poľskom Osvienčime. V súčasnosti vidí problém najmä v kontrole informácií médiami. "Médiá kontrolujú informácie, a tým aj vedomosť ľudí. Prezentujú Rómov ako pasívnych, aj keď to nie je pravda. Pre týchto ľudí je oveľa náročnejšie zmeniť život, znamená to vynaložiť viac energie na zmenu ako u majority," dodal.