Bratislava 14. októbra (TASR) - Zavŕšenie prístupového procesu Slovenska smerom k Európskej únii a NATO je podľa ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana hlavnou prioritou nastupujúcej vlády v oblasti zahraničnej politiky.
K najdôležitejším úlohám patrí dokončenie prístupových rozhovorov o členstve v EÚ do konca tohto roku. V negociáciách pritom pôjde o najťažšie kapitoly s finančnými dopadmi a na dohodu o ukončení rokovaní v poľnohospodárstve a rozpočtových ustanoveniach bude podľa neho pomerne málo času. "Bude to treba zvládnuť tak, aby sme nepoškodili naše záujmy v týchto - v mnohých smeroch rozhodujúcich otázkach," konštatoval Kukan pre TASR. K podpisu prístupovej zmluvy s EÚ by malo dôjsť 16. apríla 2003.
Po získaní pozvánky na vstup do NATO z novembrového summitu v Prahe chce nová vláda s alianciou dokončiť technické rokovania o členstve, ktoré by mali prebehnúť do marca budúceho roku. "V oboch prípadoch, či už pôjde o členstvo v EÚ alebo NATO, bude rovnako dôležitý ratifikačný proces vo všetkých členských štátoch, pretože stačí nesúhlas jedného parlamentu a celá záležitosť je blokovaná," povedal staronový minister. Nevyhnutná preto bude aktívna zahraničná politika smerom k členským krajinám oboch zoskupení, v prípade NATO predovšetkým voči USA, ktoré budú rozhodujúcou silou.
Úlohou slovenskej diplomacie po vstupe do EÚ a NATO bude v nich získať pre Slovensko miesto a postavenie aktívneho a rovnocenného člena a partnera. Týka sa to aj medzivládnej konferencie EÚ v roku 2004, ktorá rozhodne o budúcej štruktúre fungovania rozšírenej únie.
Podľa Kukana bude nová vláda chcieť zároveň ešte viac upevniť dobrú pozíciu a reputáciu Slovenska v rôznych medzinárodných organizáciách, či už na pôde OSN alebo OBSE. "Predpokladám, že v roku 2005 nás zvolia za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. Bude to prvá skúsenosť z pôsobenia na takomto poste, čo bude mať naozaj globálne dosahy," povedal.