SME

Mistrík: Ekonomická kríza v STV sa za posledné štyri roky ešte viac prehĺbila

Bratislava 15. októbra (TASR) - Ekonomická kríza v Slovenskej televízii (STV) sa za posledné štyri roky ešte viac prehĺbila, pričom najväčším problémom ...

Bratislava 15. októbra (TASR) - Ekonomická kríza v Slovenskej televízii (STV) sa za posledné štyri roky ešte viac prehĺbila, pričom najväčším problémom verejnoprávnej televízie naďalej zostáva jej financovanie a nedokonalá legislatíva. Na poslednej tlačovej besede súčasnej Rady STV to dnes vyhlásil jej člen Miloš Mistrík.

Podľa predsedu rady Jaroslava Franeka najpozitívnejšou zmenou v STV oproti roku 1998 je výrazné zlepšenie spravodajstva a zvýšenie dôveryhodnosti občanov SR k tomuto médiu. Zároveň podotkol, že príčinou takéhoto javu môže byť postupné "zbulvárnenie" spravodajských blokov vo vysielaní súkromných televíznych staníc.

SkryťVypnúť reklamu

Za najväčší problém spravodajstva STV Franek označil absenciu profesionálneho redaktora alebo moderátora, ktorý by na obrazovkách vystupoval ako kultivovaná, zrelá, zodpovedná a vážená osobnosť. Okrem toho kritizoval výskyt komentatívnych prvkov v niektorých spravodajských príspevkoch a naopak - nedostatok odborne pripravených a zreteľne oddelených komentárov. Zároveň poukázal na slabé vedomosti redaktorov STV najmä v oblasti histórie a nejasný kompetenčný vzťah medzi vedením a radovými redaktormi štátnej televízie. Dôsledkom toho je zlá komunikácia medzi manažmentom a realizačným personálom a nekompetentnosť niektorých pracovníkov pri výbere zobrazovaných tém, hostí v reláciách a podobne.

Kostrou viacerých problémov vo verejnoprávnej televízii je podľa Franeka predovšetkým nedostatočné financovanie STV. Kým Česká televízia je dotovaná štátnym príspevkom vo výške približne sedem miliárd korún, STV dostáva z rozpočtu len o niečo viac ako 1,8 miliardy, no fixné náklady na vysielanie sú u oboch inštitúcií približne rovnaké. K vyriešeniu nepriaznivej finančnej situácie v STV, ktorá každoročne produkuje nové dlhy, by mohlo prispieť dokončenie projektu takzvaného reinžinieringu a zmena relevantných zákonov. V rámci reinžinieringu sa počíta s ďalším prepustením viac ako 400 zamestnancov televízie, pričom ich počet by mal dosiahnuť okolo 1600. Súčasná priemerná mzda pracovníkov STV dosahuje 17 495 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Vedenie STV poverilo spoločnosť Deloitte & Touche, aby vypracovala analýzu finančných prostriedkov potrebných na činnosť televízie počas jedného roka. Podľa tohto dokumentu by STV mala od štátu dostávať ročne najmenej 2,7 miliardy korún, čiže približne o 900 miliónov viac ako v súčasnosti. Franek zdôraznil, že problém financovania televízie už nemožno vyriešiť na jej pôde, ale v parlamente. Navyše je podľa neho potrebné zmeniť zákon, ktorý striktne stanovuje výšku koncesionárskeho poplatku na 75 korún, no neprihliada pri tom na infláciu a zvyšovanie nákladov na vysielanie.

Šéf Rady STV ďalej poukázal na výskyt korupcie v televízii, ktorú dal do súvislosti najmä s častou skrytou reklamou v niektorých reláciách a politickým tlakom mocenských strán. Spomenul aj problematickú a nevýhodnú zmluvu s firmou ARBO Media.net Slovakia, ktorú uzavrelo ešte predchádzajúce vedenie STV, a na základe ktorej môže táto spoločnosť predávať reklamný čas na oboch okruhoch STV.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia rady sa v závere zhodli, že na nepriaznivom postavení štátnej televízie majú svoj podiel Ministerstvo financií SR, Ministerstvo kultúry SR, Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá, ako aj sám parlament, pretože za štyri roky nedokázali spoločne vytvoriť právne a ekonomické podmienky pre bezproblémový chod STV. "Slovenská televízia v súčasnej podobe nemôže prežiť," vyhlásil Franek. Na otázku novinárov, čo je najväčším úspechom Rady STV v predchádzajúcom volebnom období, Mistrík s úsmevom odvetil, že je to skutočnosť, že televízia ešte vôbec vysiela.

Funkčné obdobie doterajších členov tohto orgánu sa skončí 10. novembra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 834
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 577
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 302
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 388
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 373
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 438
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu