V rómskej osade v Krásnohorskom Podhradí narastá nespokojnosť. Schvaľovanie priameho predaja obecných pozemkov v tejto lokalite majiteľom domov, postavených načierno, poslanci stiahli na ostatnom zasadnutí z rokovania.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Vedenie obce a osadníci pod hradom Krásna Hôrka opäť nenachádzajú spoločnú reč.
Miestny vajda Ľudovít Gunár novinárov informoval, že na septembrovom zastupiteľstve sa poslanci nezaoberali bodom zahrnutým v programe o kúpe pozemkov žiadateľmi na základe schválených zámerov.
Predaj stiahli z rokovania
„Pozemky v osade má záujem kúpiť dvanásť rodín. Žiadatelia si splnili všetky zákonné náležitosti. Ešte v marci riešili poslanci ceny pozemkov v tejto lokalite a na základe dvoch znaleckých posudkov stanovili cenu za meter štvorcový na približne 5,5 eura. Zastupiteľstvo pred časom schválilo zámer na ich predaj,“ konkretizoval vajda.
Starosta Peter Bollo (Most–Híd) vysvetlil, že spomínaný bod stiahli z rokovania na návrh jedného z poslancov.
„Mysleli sme si, že je dosť závažný a pre krátkosť času sa mu nebudeme môcť dostatočne dobre venovať. Žiadateľom pozemky na predaj budú odsúhlasené na najbližšom zastupiteľstve,“ uviedol.
Presný termín stretnutia s poslancami nevedel konkretizovať.
((a))
Taktická hra?
V osade je postavených okolo 150 domov na obecných a súkromných pozemkoch. Časť domov stojí na pozemkoch Štátnych lesov.
Pätnásť rodín má už svoje parcely vysporiadané, ďalších 12 je pripravených si pozemky pod domami kúpiť a splácať ich podľa splátkového kalendára.
V obci sa povráva, že stiahnutie bodu o predaji pozemkov na septembrovom zastupiteľstve úzko súvisí aj s neprerokovanou žiadosťou o prenájom výkonu práva poľovníctva.
Rómovia sa tak mali stať obeťou súboja dvoch poľovníckych združení o získanie väčšiny a o rozhodovaní o poľovnom revíre v okolí obce na najbližších 15 rokov.
Pomoc vládneho splnomocnenca
Celá kauza okolo nelegálne zastavaných pozemkov sa medializuje od leta minulého roka.
Kontroverzný Marián Kotleba vtedy dostal od miestnej rodiny do daru pozemky, na ktorých sú načierno postavené rómske chatrče. Tvrdil, že ich dá zbúrať.
Rómovia bývajúci vo vyše 50 nelegálne postavených domoch začali mať obavy o budúcnosť. Niektorí z nich chceli svoje príbytky legalizovať.
Známy je medializovaný prípad rómskej rodiny Darvašovcov. Tí požiadali o odkúpenie pozemku, na ktorom majú postavený dom.
Keďže žiadatelia nezaplatili správny poplatok a nepredložili v rámci dodatočného povolenia stavby príslušnú dokumentáciu, hrozí im zbúranie domu.
V septembri navštívil Krásnohorské Podhradie aj splnomocnenec pre rómsku problematiku Peter Pollák.
Ten zdôraznil, že problém nelegálnych stavieb sa neriešil 22 rokov.
„Na ich vzniku sa podieľal aj samotný štát, ktorý ticho asistoval na vzniku rómskych osád. Je na nás, politikoch, aby sme hľadali riešenia vyhovujúce obom stranám. Už dlhodobo hovorím, že je potrebné venovať sa tomu naplno, nájsť cestu vysporiadania pozemkov pod nelegálnymi stavbami,“ uviedol.
Osada v Krásnohorskom Podhradí. FOTO: TASR/Milan Kapusta

Beata
Balogová
