SME

V súkromí Radičovej sa Fico vŕtal rád, pri Afrodite tvrdí, že má právo na súkromie

Ak sú pochybnosti, premiér by mal preukázať, kto platil návštevu v reštaurácii Afrodita, hovorí právnik Pavel Nechala.

Premiér vo štvrtok tvrdil, že má právo na súkromie, a že aj on je človek z mäsa a kostí.Premiér vo štvrtok tvrdil, že má právo na súkromie, a že aj on je človek z mäsa a kostí. (Zdroj: ARCHÍV SITA)

BRATISLAVA. „Veríte mi, že pán Haščák bol niekoľkokrát v rodinnom dome u Ivety Radičovej?“ Takto Robert Fico vo februári 2012 odrážal otázky, či je pravda, že pil kolu s Jaroslavom Haščákom v konšpiračnom byte zo spisu Gorila.

Neskôr dodal, že ľuďom z finančných skupín určite nevarí doma klobásku ako Radičová, ktorá bola vtedy premiérkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes Fico tvrdí, že aj ako premiér má právo na súkromie. Nechce teda vysvetľovať okolnosti augustovej súkromnej večere s asistentkou Janou Halászovou v reštaurácii Afrodita, ktorej majiteľ dostal tisícové zákazky od Úradu vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Tiež iba človek

Radičová hovorí, že premiér je tiež len človek a súkromie mať musí. "Verejný funkcionár nemôže fungovať 24 hodín ako stroj," uviedla.

Zároveň by však podľa nej premiér mal rátať s tým, že hranica je v jeho prípade posunutá. Najmä ak ide o podozrenie zo zneužívania funkcie alebo ak by mohol byť vydierateľný.

„Musí zniesť väčšiu mieru osobných útokov a osobnej kontroly. Také sú aj rozhodnutia súdnych dvorov.“ K Ficovmu prípadu sa konkrétne vyjadrovať nechcela, lebo nemá dosť informácií.

Na spomínaný Ficov útok Radičová najskôr tiež odmietla reagovať. Potom súkromné stretnutie s predstaviteľmi Penty poprela. Skupina však schôdzku potvrdila s tým, že bola pracovná a že „bežne komunikujú so zástupcami politického spektra“.

SkryťVypnúť reklamu

Fico naďalej tají, či sa v marci 2006 skutočne stretol s Haščákom v konšpiračnom byte. Vtedy bol opozičným politikom.

Keď denník SME vlani informoval o Ficovej dovolenke v Čiernej Hore, ktorú mal zadarmo, Úrad vlády poukázal na to, že aj Radičová dovolenkovala v Chorvátsku a tiež neplatila plnú sumu. Z Čiernej Hory letel Fico súkromným lietadlom. Faktúru nechcel zverejniť.

Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda z SDKÚ nechcel odpovedať, čo si myslí o Ficovom výroku, že do jeho súkromnej večere nikoho nič nie je. Vo februári 2012 Dzurinda priznal, že bol tiež u Radičovej na schôdzke s Haščákom. „Tam som sa s ním zoznámil. Rozprávali sme sa len a len o politike.“

Skúmanie súkromného života môže byť nepríjemné, ale treba sa mu venovať, píše Tomáš Gális

Čítajte komentár (piano) >>

SkryťVypnúť reklamu

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Kto sedel za stolom

Právo na súkromie verejného funkcionára sa končí vtedy, ak vzniknú pochybnosti, či nedošlo k zneužitiu funkcie, alebo verejných peňazí, hovorí právnik Pavel Nechala z Transparency International.

„V tomto prípade by teda premiér mal poskytnúť vysvetlenie, z akých prostriedkov bola súkromná večera zaplatená.“

Súkromie ľudí, ktorí tam s Ficom boli, by podľa Nechalu malo zostať zachované. „Ak teda nie sú pochybnosti, že ide o osoby, ktoré by nejako mohli poškodzovať jeho povesť.“

Nemeckého exprezidenta čaká súd za hotelový účet

Médiá sledujú politikov aj na ich dovolenkách. Ich prepojenie na podnikateľov sa už neraz ukázalo práve tam.

BRATISLAVA. Bývalý nemecký prezident Christian Wulff čelí obžalobe, že si nechal zaplatiť hotel od podnikateľa za podporu jeho firiem. Nemecká polícia v tom vidí korupciu, súd by sa mal začať v novembri.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2007 Wulff strávil s manželkou štyri noci v hoteli na ostrove Sylt na severe Nemecka. Apartmán, ktorý stál 258 eur na noc, platil filmový producent David Groenewold. V rovnakom roku si pochvaľoval pomoc politika Wulffa pri zakladaní dvoch filmových spoločností.

Pre podozrenia zo zneužívania funkcie Wulf odstúpil vo februári 2012. Vo viacerých prípadoch si údajne pomáhal ešte ako premiér Dolného Saska.

Nič kompromitujúce

Fotografie nahého českého expremiéra Mirka Topolánka z ODS na dovolenke vo vile vtedajšieho talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho zverejnil v júni 2009 španielsky denník El País.

Topolánek nepoprel, že tam bol, zábery však označil za montáž. Ich zverejnenie považoval za „pomerne brutálny“ zásah do súkromia. „Bola to súkromná dovolenka. Nevidím na tom nič zlé ani kompromitujúce,“ tvrdil Topolánek.

SkryťVypnúť reklamu

Vzápätí však dovolenku označil za veľkú chybu. Spoliehal sa na to, že u Berlusconiho bude mať absolútne súkromie. V septembri tohto roka talianske médiá priniesli správu, že Berlusconi bol v minulosti dlhé roky pod ochranou sicílskej mafie.

Ešte v lete 2008 čelil Topolánek tlaku médií, lebo k Berlusconimu na Sardíniu letel lietadlom firmy napojenej na J&T. Bol tam s partnerkou Luciou Talmanovou a synom Nicolasom. Letel s nimi aj minister dopravy Aleš Řebíček s rodinou. Topolánek po návrate oznámil, že za let riadne zaplatil stotisíc korún.

Vratká jachta

Francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho v roku 2007 kritizovali, že dovolenkoval na luxusnej jachte svojho zámožného priateľa Vincenta Bolloré.

Sarkozyho kritici naznačovali, že ide o dôkaz, že je previazaný na veľký biznis. Reagoval, že verí v schopnosť Francúzov rozlíšiť „medzi politikárčením a tým, ako sa veci v skutočnosti majú“.

SkryťVypnúť reklamu

Za návštevu jachty finančníka J&T Ivana Jakaboviča v Monaku dostal v júni 2008 od Fica „žltú kartu“ vtedajší minister financií, dnes dopravy, Ján Počiatek.

Hranice súkromia verejných osôb sa hľadajú ťažko

Pýtali sme sa, kde sú hranice súkromia premiéra a politikov?

Miroslav Kusý, politológ

Premiér je verejná osoba, tá najprominentnejšia. Jeho súkromie sa nedá oddeliť od verejného života. Čokoľvek urobí a čímkoľvek sa prezentuje na verejnosti, je vždy vnímané prísnejšie ako u bežného smrteľníka.

Ladislav Špaček, odborník na etiketu, exhovorca Václava Havla

Ústavní činitelia majú v porovnaní s bežnými ľuďmi nižšiu mieru ochrany súkromia, pretože dobrovoľne vstupujú do verejného života, ktorý patrí všetkým. Musia preto zniesť väčšiu mieru kontroly. Hranice ich súkromia sa hľadajú ťažko. Sú dané tým, že verejnosť by mala vedieť všetko to, čo charakterizuje tohto človeka a súlad jeho slov a činov.

SkryťVypnúť reklamu

Henrich Krejča, riaditeľ spravodajstva a publicistiky Markízy

Prezident alebo premiér akejkoľvek krajiny by mali byť aj morálnou autoritou, miera ich súkromia je verejnou funkciou veľmi znížená. Súkromie by nemalo byť témou samoúčelne. Môže sa stať témou spravodajstva, ak ovplyvňuje chod ministerstiev či štátu.

Pavel Novotný, šéfredaktor českého bulvárneho portálu

Súkromie politikov je predovšetkým pre verejnosť lákavé. Aj preto preberajú tieto informácie aj mienkotvorné médiá. Je to nový trend v českých aj slovenských médiách, ale aj dávno bežným štandardom v krajinách západnej Európy.

Janek Kroupa, investigatívny novinár

Novinári by v tom, čo robia, nemali byť neskúsení, mali by byť opatrní a brať ohľad aj na rodinu politikov. V Česku je teraz aféra, kde bulvárny denník zverejnil fotografie prezidentovej dcéry, ktorá sa mala zúčastniť na pornopárty. Toto sa mi zdá presne ten prípad za hranicou verejného záujmu aj vkusu. V prípade slovenského premiéra je hranica daná tým, či využíva pri súkromných akciach verejné prostriedky. Novinári majú právo kontrolovať využitie verejných prostriedkov.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 421
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 046
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 500
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 065
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 693
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 681
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Šimon Nemec oslavuje víťazný gól v treťom zápase play-off.

Slovenského obrancu označil ako svetlý bod neúspešnej série.


TASR
Slovenskí reprezentanti na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Pozrite si, kde sledovať štvrťfinálový zápas na MS v hokeji hráčov do 18 rokov 2025: Slovensko - Nemecko.


Tréner Martin Dendis a slovenská striedačka v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Dôležitým faktorom môžu byť vo štvrťfinále presilové hry.


Marián Michalovský
Futbalisti FC Barcelona.

Zápas semifinále Ligy majstrov odvysiela stanica Nova Sport.


SkryťZatvoriť reklamu