BRATISLAVA. Policajná akcia v osade v Moldave nad Bodvou sa môže dostať až na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.
Nevylučujú to zástupcovia mimovládnej organizácie ETP Slovensko - Centrum pre trvalo udržateľný rozvoj, ktorí s Rómami z osady na Budulovskej ulici roky pracujú a nevylučuje to ani právna zástupkyňa jedného z poškodených Vanda Durbáková, ktorá pôsobí v Poradni pre občianske a ľudské práva.
Doterajšie vyšetrovanie akcie zatiaľ podľa nich nenasvedčuje tomu, že by zainteresované orgány konali nezávisle. Poradňa pre občianske a ľudské práva zastupuje jedného z poškodených obyvateľov moldavskej osady. Ešte 17. júla v jeho mene podávala trestné oznámenie.
V septembri Durbákovej ako právnej zástupkyni poškodeného doručili uznesenie vyšetrovateľa. Ten trestné oznámenie odmietol, keďže nevidel dôvod na začatie trestného stíhania.
Proti tomuto rozhodnutiu podala Durbáková sťažnosť.
"Podľa môjho názoru vyšetrovateľ podané trestné oznámenie nedostatočne preskúmal, nevykonal vo veci dostatočné dokazovanie, napríklad výsluch poškodeného a ani ním navrhovaných svedkov, nepreskúmal ani možný rasový motív konania polície," napísala v reakcii pre agentúru SITA právnička.
Hrozia Štrasburgom
Existujú rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré stanovujú štandardy pre vyšetrovanie takýchto prípadov.
"Veríme, že klientovi sa dostane spravodlivosti už na domácej pôde a nebude nútený sa obracať na medzinárodné inštitúcie ako napríklad ESĽP v Štrasburgu," dodáva právnička.
Poškodený v trestnom oznámení tiež požadoval, aby ho neprešetrovala košická inšpekcia, pretože má pochybnosti o jej nestrannosti a objektivite. Aj túto jeho požiadavku zamietli a vecou sa zaoberal vyšetrovateľ inšpekčného oddelenia v Košiciach.
Durbáková vysvetľuje, že aj ESĽP požaduje, aby osoby konajúce v takýchto prípadoch neboli závislé.
Otázkou nezávislosti sa zaoberala aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Skonštatovala, že ministerstvo vnútra a ani jeho inšpekcia nespĺňajú požiadavku nezávislosti na posúdenie policajnej akcie v Moldave nad Bodvou.
Môžu žiadať peniaze
Právnik spolupracujúci s odbornou organizáciou Via Iuris Peter Wilfling upozorňuje na ďalšiu z možností, ako sa vyšetrovanie moldavskej pátracej akcie môže vyvinúť.
Novela zákona o zodpovednosti za výkon verejnej moci však stanovuje, že ak štátny orgán spôsobí občanovi nemajetkovú ujmu na jeho právach, občan bude môcť od štátu vysúdiť odškodnenie maximálne vo výške 16 885 eur. Wilfling dopĺňa, že tá môže byť príliš malá na odškodnenie porušení práv občanov.
Preto môže ESĽP rozhodnúť, že slovenský zákon je v rozpore s Dohovorom o ľudských právach a neumožňuje priznať dostatočné odškodnenie. Ak by Európsky súd rozhodol, že práva sťažovateľov boli porušené, mohol by im sám priznať odškodnenie alebo by sa musel obnoviť súdny proces na vnútroštátnych súdoch.