Ako žijú Slováci, ktorých prácu ocenili Nobelovou cenou za mier? Cestujú okolo sveta, pohybujú sa v nebezpečnom prostredí a tešia z roboty v medzinárodnom kolektíve.
HAAG, BRATISLAVA. Ditta Cigániková pracuje v Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) len niečo vyše roka, ale už stihla na misiách obletieť pol sveta a od piatka sa môže pochváliť aj Nobelovou cenou za mier.
V organizácii, ktorá 16 rokov dohliada na ničenie zásob chemických zbraní po celom svete, pracuje zhruba 500 ľudí z celého sveta. A medzi nimi traja Slováci.
Cigániková je expertkou na ochranu proti chemickým zbraniam. V Mozambiku, Indonézii či v Južnej Kórei trénovala s tamojšími expertmi, ako sa chrániť pred možným chemickým útokom.
Jej kolegyňa Katarína Grolmusová sa práve zaúča za zbrojnú inšpektorku. V okrúhlom sídle organizácie v Haagu je od augusta. K zaujímavej práci sa dostala aj vďaka skúsenostiam z Výcvikového centra v Zemianských Kostoľanoch.
Okrem znalostí chémie a dlhodobej praxe v odbore musela mať aj dobrú kondičku. „Absolvovala som aj rozsiahly zdravotný test,“ hovorí. V Holandsku teraz zažíva veľmi intenzívny tréning.
„Čo sme dnes robili? Nehnevajte sa, no to vám nemôžem povedať,“ smeje sa Grolmusová a podobne odpovie viackrát.
V organizácii, ktorá dohliadla na zničenie vyše 80 percent priznaných zásob chemických zbraní, sú hákliví na zverejňovanie citlivých informácií.
Chemici v akcii. Cigániková vpredu v bielej blúzke, Grolmusová v žltom. FOTO – OPCW
Hľadal zbrane v Iraku
Aj Slovák Marián Ružovič to dobre pozná. Za sebou má množstvo inšpekcií chemických zbraní po celom svete.
Pre OPCW pracuje deviaty rok, dlhé roky mal na starosti agendu chemických zbraní v slovenskej armáde a pred desiatimi rokmi bol dokonca členom vyšetrovacej komisie OSN, ktorá hľadala zbrane hromadného ničenia v Iraku za Saddáma Husajna.
„Bol som tam len tri týždne tesne pred spojeneckou inváziou, vtedy sme našu prácu nemohli dokončiť,“ rozpráva Ružovič. Teraz prechádza špeciálnym výcvikom, ktorý sa rýchlo môže skončiť jeho nasadením v Sýrii, kde už jeho 27 kolegov kontroluje obrovské zásoby chemických zbraní.
Kým jemu sa medzi zbrojných inšpektorov podarilo dostať na druhý pokus, vyštudovanej chemičke Cigánikovej to vyšlo hneď.
„Prihlásiť sa môže hocikto, kto sa cíti kvalifikovaný,“ rozpráva mladá chemická analytička. Najskôr prešla testom cez internet, potom nasledoval osobný pohovor a nakoniec zabodovala medzi piatimi najlepšími.
Pomohlo jej, že okrem chemického vzdelania mala skúsenosti s implementáciou dohôd o zákaze zbraní, keďže už predtým pracovala v OSN v Ženeve, kde sa venovala biologickým zbraniam.
Inšpektori organizácie na zákaz chemických zbraní si zaslúžia Nobelovu cenu, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Hrdosť aj zodpovednosť
Na organizácii, ktorú v piatok ocenili Nobelovou cenou za mier, vyzdvihuje, že je oveľa pružnejšia ako OSN.
„Je to predsa len menšia organizácia,“ rozpráva 38-ročná Cigániková. Na práci v Haagu sa jej páči, že pracuje v medzinárodnom multikultúrnom tíme.
„S každou gratuláciou k Nobelovej cene cítime väčšiu hrdosť a radosť, ale aj zodpovednosť, čo sa týka očakávania celosvetovej komunity voči našej organizácii,“ rozpráva Cigániková a myslí na kolegov v Sýrii.
Oco, však ty máš Nobelovu cenu
Slovák MARIÁN RUŽOVIČ je zbrojným inšpektorom OPCW už deviaty rok.
Ako ste sa dozvedeli, že vašu organizáciu ocenili Nobelovou cenou za mier?
„Zhodou okolností som mal práve v piatok voľno, keď mi zavolal syn na mobil: Oco, však ty máš Nobelovu cenu! Od neho som sa to dozvedel.“
Je to zaslúžená cena?
„Áno. Za tých 16 rokov pracovala organizácia tak, že o nej vedelo len málo ľudí, ktorí sa tým zaoberajú. Keď si zoberiete, že 80 percent priznaných svetových zásob chemických zbraní je zničených, tak na tom máme svoj podiel.“
Ako ste sa dostali k práci zbrojného inšpektora?
„Devätnásť rokov som pracoval v armáde a mojou špecializáciou bola radiačná, chemická a biologická ochrana. S OPCW som spolupracoval už za ministerstvo obrany, keď sa riešili odzbrojovacie zmluvy a jednou z nich bol dohovor o zákaze chemických zbraní, pre čo som chodieval aj do Haagu. Keď mali voľné posty inšpektorov, prihlásil som sa. Na prvýkrát mi to nevyšlo, pretože záujem bol vyšší ako ponuka. Na druhýkrát sa mi to už podarilo.“
Kde všade ste robili inšpekciu?
„Nebudem menovať žiadne krajiny, ale bol som vo viacerých, ktoré deklarovali, že majú zásoby chemických zbraní a zaviazali sa, že ich budú ničiť. Bol som pri ich inventarizácii aj ničení.“
Viete si predstaviť, v akých podmienkach pracujú v Sýrii vaši kolegovia?
„Samozrejme, je to historická misia. Sme asi prvou organizáciou, ktorá kontroluje určitý druh zbraní v krajine, kde prebieha vojna. Sme pripravení, čo sa týka chemických zbraní, ale toto je úplné nóvum. Mnohí z nás majú skúsenosti s armádou, ale toto je nesmierne ťažké a každý deň myslím na kolegov, ako to prežívajú.“
Do roka majú zničiť obrovské zásoby zbraní.
„Do konca mesiaca sa majú zinventarizovať všetky chemické zbrane, ktoré priznal Damask, zničiť zariadenia na ich výrobu a výskum. Potom sa rozhodne, ako sa zničia zásoby. Termín je do konca júna 2014.“
Dá sa to splniť?
„Bude to nesmierne ťažké.“
Nemáte strach z práce?
„Inšpektori prechádzajú veľmi intenzívnym tréningom, ktorý trvá dva až tri mesiace. Tréning sa opakuje každý rok, každé dva roky absolvujeme prípravu s chemickými látkami, čo sa týka ich detekcie, dekontaminácie a ochrany proti nim. Sme dobre technicky zabezpečení, máme to najmodernejšie, čo sa vo svete dá zohnať. Keď sa pohybujete v prostredí, ktoré je potenciálne vysoko toxické, človek nesmie upadnúť do rutiny a musí si uvedomovať, že to riziko tu je.“

Beata
Balogová
