Tri vplyvné slovenské mimovládky (TIS, INEKO a SGI) napísali v pondelok otvorený list poslancom Národnej rady, ktorým chcú pritlačiť na prísnejšiu úpravu majetkových priznaní verejných činiteľov ako aj zriadenie nezávislej kontroly financovania politických strán.
Tým by podľa nich poslanci naplnili predvolebné záväzky svojich strán, ktoré tak reagovali na kauzu Gorila. Posledné mesiace podľa nich totiž naznačujú, že poslanci záväzky odkladajú.
List poslancom:
Vážená pani poslankyňa, pán poslanec,
pred rokom a pol sa politické strany, za ktoré ste kandidovali do NR SR, písomne zaviazali zvýšiť transparentnosť financovania politikov na Slovensku. Bolo to v čase prebiehajúcej volebnej kampane, počas diskusie o zodpovednosti za škandál Gorila, i po upozorneniach zo strany Rady Európy o nedostatkoch v našej legislatíve.
Obraciame sa na Vás so žiadosťou podporiť v parlamente návrhy, ktoré predvolebné sľuby Vašich strán uvedú do praxe.
Kvôli pomalej tvorbe legislatívy prebiehajúce župné voľby skončia bez toho, aby boli kandidáti akokoľvek nútení zverejniť čo len euro prijaté od svojich darcov. Podobne už v plnom prúde beží kampaň na budúceho prezidenta, no kandidáti nevedia, či jej posledné mesiace nebudú platiť iné pravidlá ako dnes.
Naďalej platia vágne pravidlá pre zverejňovanie majetkových priznaní. Máme vážne obavy, že ak sa na nasledujúcej parlamentnej schôdzi neodsúhlasia sľubované zmeny, verejnosti bude naďalej odopieraná reálna možnosť kontroly príjmov politikov, a aj prezidentské voľby prebehnú bez toho, aby mohlo byť prípadné nelegálne financovanie kandidátov vôbec odhalené a vyšetrené.
Preto Vás žiadame, aby ste
- podporili návrh zmien v majetkových priznaniach podľa návrhu skupiny poslancov k novele ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, obzvlášť v bodoch A. rozšírenia jeho pôsobnosti na riaditeľov RTVS, Sociálnej poisťovne, Pozemkového fondu, prezidenta Policajného zboru či zástupcov štátu vo firmách väčšinovo vlastnených štátom, B. detailnejšieho vykazovania príjmov a majetku, vrátane zahrnutia väčších súkromných darov, prenajatých vecí či typológie majetku ako napr. značka auta, C. zavedenie pokút za neoznámenie konfliktu záujmov o či poskytnutie nepravdivých informácií
- iniciovali zavedenie nezávislej kontroly financovania politických aktivít pozmeňujúcimi návrhmi vo vládnej novele zákona o politických stranách a o volebnej kampani. Ponechanie kontroly na ministerstve financií nevzbudzuje dôveru, že kontrola bude nestranná aj voči politikom pri moci. Odporúčame poveriť kontrolou osobitný úrad, ktorý by mal vlastný rozpočet i vyšetrovacie právomoci pre skúmanie podozrení z nelegálneho financovania kampaní, či nepriznaných príjmov politikov.
- Podľa májových výsledkov prieskumu verejnej mienky Eurobarometer verí nášmu parlamentu len 1/4 občanov a politickým stranám dokonca len 1/6. Veríme, že plnenie predvolebných sľubov a zvýšenie transparentnosti príjmov a majetku politikov je cestou, ako si dôveru verejnosti začať opäť získavať.
S úctou
Gabriel Šípoš,
Transparency International Slovensko
Peter Goliaš,
Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy
Ctibor Košťál,
Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť
Chcete sa k výzve pripojiť? Podpíšte petíciu