Mesto Prešov dalo vyprázdniť ďalších sedem bytových jednotiek v časti Stará tehelňa. Na rade má byť ďalších šesť bytov po neplatičoch.
PREŠOV. Neplatné nájomné zmluvy a dlhy na nájomnom. To bol dôvod dnešnej deložácie bytov v Starej tehelni. Vypratané byty boli zamrežované a následne budú pridelené ďalším žiadateľom.
Vypratávanie bytov sa udialo bez emócií, deložované rodiny už v nich neboli.
„Päť rodín je dlhodobo v zahraniční. V druhom prípade pomohla širšia rodinná sieť,“ uviedol Matúš Háber, riaditeľ Sekcie služieb občanov Mestského úradu v Prešove.
Potvrdil, že všetci deložovaní mali dlhy a neplatné nájomné zmluvy. Celkový dlh za týchto sedem rodín je podľa Hábera zhruba sedemtisíc eur. V priebehu dvoch až troch týždňov má byť deložovaných ďalších šesť rodín.
Päť z deložovaných rodín žije v Anglicku. Jedna ušla krátko pred vypratávaním bytov. „V tomto prípade je súdom dané predbežné opatrenie o vzatie detí do ústavnej starostlivosti,“ uviedol M. Háber.
„Táto rodina sa dlhodobo túla. My s ňou pracujeme, ale ťažko pôsobiť na niekoho, kto spoluprácu odmieta. Je tam zanedbávanie starostlivosti o deti, majú vyše štyristo neospravedlnených hodín. Trestné stíhanie na rodičov je oprávnené,“doplnil.
Deložácie majú podľa jeho slov vplyv na platobnú disciplínu ostatných nájomníkov. „Mesto Prešov, okrem štandardných spôsobov a foriem, zriadilo možnosť anonymne splácať dlhy v pokladni. Tá je na sociálnom oddelení. Ak je avízo, že sa schyľuje k deložáciám, veľmi rýchlo sa táto platobná disciplína zlepší,“ konštatoval.
((a))
Susedia mali zmiešané pocity
Nájomníci mestských bytov v Starej tehelni mali z deložácií zmiešané pocity. V niektorých prípadoch boli radi, že došlo k vysťahovaniu neprispôsobivých susedov, iní im neprekážali.
„Títo tu boli dobrí susedia. No neplatili. Niektorí boli v zahraničí, iní doma. Mesto im vyšlo v ústrety, ale neplatili ani splátkový kalendár, takže bohužiaľ,“ povedal nám obyvateľ Starej tehelne, ktorého sme stretli s vnučkou na prechádzke. Predtým pomáhal pri vypratávaní bytov.
Po neplatičoch v nich zostal zväčša už len starý nábytok. Časť skončila v kontajneri, zvyšok si pobrali susedia. „Môj názor je taký, že treba platiť za byt a držať si strechu nad hlavou,“ doplnil.
„Teta suseda vedľa nás bola dobrá. Boli tu aj takí, čo robili neporiadok. Bývali na samom vrchu. Sme radi, že odišli. Boli hluční, pili,“ prezradila Manuela Giňová.
„Nie je to spravodlivé. Ľudia, ktorí nemajú ten príjem, ktorí by mali mať, nevystačia s peniazmi od sociálky. Keby dal štát prácu pre každého, bolo by na všetko,“ povedal Rudolf Balog, ktorý so svojou rodinou zatiaľ nájomné platí.
„Nevieme, čo bude ďalej do budúcna, dúfam, že bude všetko v poriadku. Mal som prácu, ale momentálne som tiež nezamestnaný,“dodal.
Susedia mali s deložovanými rodinami aj nepríjemné skúsenosti. Foto: Michal Frank
Takto to vyzeralo v jednom z otvorených bytov po neplatičoch. Foto: TASR/Milan Kapusta

Beata
Balogová
