BRATISLAVA. Verejný diskurz o ľudských právach na Slovensku sa vyvíja smerom, ktorý vyvoláva oprávnené znepokojenie. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel (Most-Híd).
Vláda podľa jeho slov predkladá zákony a štátne orgány prijímajú opatrenia, ktoré sú spochybniteľné prinajmenšom z pohľadu ich súladu s ľudskoprávnymi princípmi. Ide napríklad o zákon o hmotnej núdzi, podozrenia zo zneužitia právomoci polície a orgánov činných v trestnom konaní - kauza Moldava nad Bodvou, pokračovanie kauzy Malinová a podobne.
Chýba mu diskusia
Taktiež si podľa jeho slov parlamentná väčšina odmieta vypočuť mimoriadnu správu verejnej ochrankyne práv a podobne.
Niektoré kresťanské a národné spolky a združenia, vrátane niekoľkých poslancov NR SR, odmietajú zámer vlády prijať celoštátnu stratégiu ľudských práv, spochybňujú princíp rodovej rovnosti, stupňujú útoky proti LGBT komunite a proti všetkým, ktorí vyzývajú na férový prístup.
To všetko vedie podľa neho k podkopávaniu základov minimálneho konsenzu o ľudských právach, ktorý na Slovensku existuje od roku 1991, keď bola prijatá Listina základných práv a slobôd.
"Vyzývam preto všetkých, ktorým nie sú ľudskoprávne otázky lahostajné, k obnoveniu demokratického dialógu a vecného prístupu," uviedol Rudolf Chmel.
Chmel podporil mimovládky
Marginalizovanie témy ľudských práv, ktoré poznačil začiatok vládnutia Smeru-SD v roku 2012, sa podľa jeho slov naďalej prehlbuje a dnešný nesystémový prístup vlády takisto ako neriešenie kľúčových problémov či obchádzanie viditeľných káuz, túto situáciu iba zhoršuje.
Chmel preto apeluje najmä na občianske združenia a mimovládne organizácie, aby sa vo svojom úsilí nenechali znechutiť a vyvíjali sústredený tlak na aktívne riešenie ľudskoprávnej agendy.
Zároveň vyzýva predsedu Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť Miroslava Lajčáka, aby sa jednoznačne a jasne chopil koordinačnej úlohy, ktorá mu bola priznaná novelizáciou kompetenčného zákona a nenechal agendu ľudských práv na živelný vývoj eraz poznačený extrémizmom.