BRATISLAVA. Psychiater Jozef Hašto potvrdzuje, že sexuálne zneužívanie detí na Slovensku zostáva tabu, podobne ako za predošlého režimu. Či sa deje po roku 1989 častejšie, si odhadnúť netrúfa. Chýbajú dáta. „Môj klinický odhad je, že sa to vyskytovalo rovnako často.“
V nedávnom prieskume medzi viac ako tisíckou dospelých len 27 percent opýtaných pripustilo, že deti môžu byť aj sexuálne zneužívané. Častejšie si vieme predstaviť, že deti niekto týra.
„Zo všetkých otázok sa respondenti najčastejšie spontánne nevyjadrovali práve k problematike sexuálneho zneužívania,“ píše Kvetoslava Repková z Inštitútu pre výskum práce a rodiny.
Medzi 1560 školákmi vo veku 14 až 16 rokov tiež zistila, že 171 z nich má skúsenosť so sexuálnym obťažovaním.

Predsudkov je veľa
Psychoterapeutka Hana Vojtová pracuje s dospelými, ktorí boli v detstve znásilňovaní či týraní. „Je predsudok myslieť si, že sexuálne zneužívanie sa deje len v chudobných a vzdelanostne slabších rodinách. Rovnako časté je u vzdelaných a bohatých.“
Páchatelia nezriedka vystupujú ako usporiadaní partneri. „Často je to otec, matka, strýko, dedko.“ Obeťami sú aj chlapci, hoci menej.
Násilie na deťoch pripúšťajú podľa Repkovej častejšie 35 až 40–ročné ženy so stredoškolským a vyšším vzdelaním. Upozorňuje aj na štúdiu UNICEF, podľa ktorej sú trikrát častejšie sexuálnym násilím ohrozené deti s postihnutím, mentálne postihnuté päťkrát viac.
Vojtová hovorí o popieraní páchateľov a rodiny, v ktorej sa to deje, ale aj v spoločnosti ako takej. Myslí, že aj terapeuti majú skôr tendenciu zneužitie podceňovať.
„Ak sa dieťa zdôverí, podľa prieskumov mu uverí až siedmy dospelý. Koľko detí vydrží o tom hovoriť tak dlho?“ pýta sa.
Podľa nej navyše štvrtina obetí sexuálneho zneužívania v detstve si na to v dospelosti nepamätá, spomienky sa môžu vynárať postupne.
„Je bežné, že deti sú obvinené z klamstva či podrobované ponižujúcemu skúmaniu dôveryhodnosti,“ hovorí Vojtová.
Ak dieťa povie, čo sa deje, násilník ho nezriedka manipuluje podsúvaním viny. „Egocentrizmus a branie viny na seba je vývinovou charakteristikou malého dieťaťa,“ vysvetľuje Vojtová. Argumentom násilníka pred obeťou býva jej zvodnosť a krása, či spôsob prejavu lásky.
Zriedkavý nie je argument, že dieťaťu sa to páči. „Je prirodzené, že aj detský organizmus reaguje fyziologicky zdravou sexuálnou odpoveďou, a teda aj vzrušením. Je to len voda na mlyn manipulácie s vinou. Dieťa nikdy nie je zodpovedné.“
Pusinky a dotyky
Hašto odporúča s dieťaťom o rizikách hovoriť vopred. „Rodič môže aj predškolské dieťa poučiť, nie vystrašiť, že v prípade ohmatávania niekým, špeciálne na intímnych miestach, má právo povedať o tom a vzoprieť sa.“
Upozorňuje však na riziko sugestívneho podsúvania predstáv.
So zneužívanými a týranými deťmi pracuje napríklad nitrianske Centrum Slniečko či bratislavské Centrum Nádej. Na linku detskej dôvery sa dieťa dovolá len v pondelok, stredu a v piatok od 15.00 do 21.00.
V kníhkupectvách sa objavila maľovanka a kniha Dotyky nie sú na rozkaz, Pusinky nie sú na rozkaz. Rodičom dávajú návod, ako s dieťaťom primerane k veku hovoriť o zneužívaní, dieťaťu pomáhajú uvedomovať si hranice svojho tela a intimity.
Štatistiky sú nepresné, obete zostávajú skryté
Počty vyšetrovaných a odsúdených za sexuálne obťažovanie a znásilnenia detí sa pohybujú v desiatkach za rok.
BRATISLAVA. Za posledných deväť a pol roka na Slovensku súdy právoplatne odsúdili za sexuálne zneužívanie dieťaťa mladšieho ako pätnásť rokov niečo cez 1700 páchateľov.
Najviac to bolo v minulom roku, ukazujú štatistiky ministerstva spravodlivosti.
Z celkového počtu odsúdených za zneužívanie detí je iba malý podiel páchateľov, ktorí sexuálne zneužívali zverené dieťa, čiže išlo o rodičov alebo iných zákonných zástupcov dieťaťa.
Tieto čísla sú pritom zrejme podobne ako pri znásilneniach dospelých žien neúplné. Množstvo prípadov totiž polícii nikdy nenahlásia.
Polícia vie za minulý rok o 77 prípadoch sexuálneho násilia na deťoch a mládeži. Páchateľa našli iba v pár prípadoch.
Odsúdiť sa vlani podarilo 262 páchateľov, z toho v siedmich prípadoch išlo o zneužívanie či obťažovanie v rodine. Ani tieto čísla neukazujú všetky prípady. Odborníci hovoria, že sexuálni násilníci deti zneužívajú opakovane, alebo si nájdu aj viac obetí.

Beata
Balogová
