BRATISLAVA. Platy poslancov a niektorých ostatných ústavných činiteľov sa zmrazovať budú a ostanú tak na úrovni tohto roku.
Pre TASR to vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu vládnej strany Smer Jana Laššáková s tým, že Daniel Lipšic (nezaradený) svoj návrh na zmrazenie podáva oneskorene.
Smer chce podľa ministra financií Petra Kažimíra zmrazenie dosiahnuť cez pozmeňujúci návrh k štátnemu rozpočtu, o ktorom sa bude rokovať na novembrovej schôdzi.
"Kríza stále neustúpila, šetríme verejné financie," vysvetlila Laššáková. Zmrazenie by sa opätovne malo dotknúť aj sudcov, aj keď tu Laššáková priznáva, že sa ešte rokuje.
Prilepšili by si o 800 eur
Lipšic vo štvrtok na tlačovej konferencii oznámil, že s cieľom dosiahnuť zmrazenie platov ústavných činiteľov predkladá do parlamentu novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov.
Tvrdí totiž, že ak by sa tak nestalo, tak členovia snemovne by si na platoch či paušálnych náhradách prilepšili asi o 800 eur. Ak dôjde k zmrazeniu, štát ušetrí asi 3,2 milióna eur za rok.
Keďže je do konca roka naplánovaná už len jedna riadna schôdza pléna, aby mohla byť novela účinná už od januára, bude sa musieť prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Takýto postup môže parlamentu navrhnúť len vládny kabinet.
Platy si zmrazili aj vlani
Naposledy sa platy ústavných činiteľov zmrazovali koncom minulého roka.
Novela zákona vtedy prešla 140 hlasmi a z dôvodu časovej tiesne sa o nej rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní tak, aby mohla byť účinná od januára 2013.
Zmrazenie platov sa vtedy po prvý raz dotklo aj sudcov, ktorých mzdy ostali na úrovni roku 2012.
Opakované zmrazenie platov sa okrem sudcov týkalo aj poslancov, prezidenta, ministrov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu či generálneho prokurátora.
Nezvyšovali sa ani ich paušálne náhrady.