Súčasnému šéfovi Mariánovi Tkáčovi vyčítajú ekonomické prešľapy aj to, že sa správa ako absolutistický monarcha.
BRATISLAVA. V Martine sa v piatok zíde takmer päť stoviek matičiarov, aby si zvolili nového predsedu.
Kandidáti sú traja, no súčasný predseda Marián Tkáč o korunku, s ktorou sa rád ukazuje na verejnosti, zrejme nepríde. Stojí za ním polovica krajov aj veľká časť miestnych odborov.
Matica tento rok od štátu dostala takmer 1,5 milióna eur.
„Pán Tkáč je sympatický človek, priateľský k ľuďom,“ hovorí Milan Kupčo z miestneho odboru Matice slovenskej v Rožňave. „Skúsime mu dať dôveru.“
Voľby Maticu rozhádali, na valnom zhromaždení sa proti sebe postavia dve znepriatelené krídla. V opozícii voči Tkáčovi je väčšina výboru Matice, ktorý je jej najvyšším výkonným orgánom.
Monarcha aj eštebák
Členovia výboru Tkáčovi vyčítajú ekonomické prešľapy aj to, že sa správa ako absolutistický monarcha.
„Fatálne zlyhal pri riadení matičnej samosprávy, v Matici slovenskej je rozvrat a vnútorné boje,“ hovorí Roman Michelko, najvýraznejší Tkáčov oponent.
V boji o post predsedu ho vyzve spolu s folkloristom Igorom Kovačovičom. Ten Tkáča v minulosti kritizoval tiež, pár dní pred voľbou je už umiernenejší. „Odmietam osobné útoky, nepáčia sa mi ani z jednej, ani z druhej strany,“ tvrdí.
Kovačovič je v Matici pomerne obľúbený. Získal tri krajské nominácie, podporujú ho matiční folkloristi a starší členovia. Za Michelkom stojí Bratislava, časť východu a vedecké odbory Matice.
Ak Tkáč nezíska nadpolovičnú väčšinu už v prvom kole, do ďalšej voľby postúpia dvaja kandidáti. V nej sa môžu hlasy proti Tkáčovi spojiť.
Vo výbore sa na jar pokúsili Tkáča z voľby úplne odstaviť. Do volebného poriadku zapracovali podmienku, že za predsedu nesmie kandidovať vedomý spolupracovník ŠtB.
Zákaz však neplatí, kým ho neschváli valné zhromaždenie. Tkáč je v zväzkoch ŠtB evidovaný ako agent Riman či Krajan.
Problémy s delegátmi
Matičný snem bude búrlivý, spory medzi krídlami neustávajú. Najnovšie preto, že ústredie Matice odmietlo zaregistrovať asi dvadsať miestnych odborov, ktoré chceli do voľby vyslať svojich delegátov.
„V Matici sa skončil termín registrácie nových miestnych odborov 31. augusta, tieto vznikli po termíne,“ tvrdí Tkáč. Jeho kritici s týmto krokom nesúhlasia.
Podľa informácií SME sa v prípade, že súčasný predseda vyhrá len preto, že tieto odbory nehlasovali, chystajú snem spochybniť.
V regiónoch od predsedu očakávajú hlavne viac peňazí na ich činnosť. Na aktivity 650 miestnych odborov ide ročne len asi 40-tisíc eur.
„To je veľmi málo, za rok sa nám ujde často len 150 až 200 eur,“ vraví Valéria Lesičková zo Spišského Štvrtka.

Beata
Balogová
