BRATISLAVA – Poslanci sa včera stretli na ustanovujúcej schôdzi parlamentu. Nová vládna koalícia stredovo-pravicových strán SDKÚ, SMK, KDH a ANO si tak mohla v praxi odskúšať spoločné hlasovanie. Úlohou schôdze bolo zvolenie nových funkcionárov parlamentu a zriadenie výborov Národnej rady.
Schôdza mala pokojný priebeh, pretože na jej podobe sa vopred dohodli všetky strany. Koalícia a opozícia neraz hlasovala rovnako.
Kresťanský demokrat František Mikloško po hladkom zvolení podpredsedov parlamentu v prvej faktickej poznámke zažartoval: „V tomto parlamente panuje taká zhoda, že navrhujem, aby sme zrušili opozíciu.“
Novým predsedom Národnej rady sa stal Pavol Hrušovský z KDH. V tajných voľbách získal aj hlasy poslancov opozície. Po zvolení im poďakoval a povedal, že podporu z ich strany chápe ako prejav novej politickej kultúry, ktorú bude v parlamente zo všetkých síl pestovať.
Koalícia má v parlamente 78 mandátov zo 150. Za Hrušovského sa vyslovilo zo 144 poslancov 116, proti bolo 17, zdržalo sa 11. Na zvolenie bolo potrebných 76 hlasov.
Po vyhlásení výsledkov sa ozval potlesk a Hrušovskému prišiel osobne zablahoželať aj prezident Rudolf Schuster.
V prejave Hrušovský poďakoval odchádzajúcemu predsedovi snemovne Jozefovi Migašovi za jeho „ľudskosť, priateľskosť a snahu o dohodu“. Prechádzajúci parlament označil za integračný, lebo musel schváliť množstvo zákonov nevyhnutných na budúce členstvo Slovenska v Európskej únii. Nový parlament by mal vraj získať prívlastok „reformný“, lebo len taký môže zmeniť Slovensko na krajinu, v ktorej má každý príležitosť naplno rozvinúť od Boha dané schopnosti a talent.
Podľa Hrušovského parlament čakajú historické chvíle, lebo zavŕši dlhoročné úsilie o vstup do únie a NATO. „Nech nám v tom Pán Boh pomáha,“ zakončil svoj prejav Hrušovský.
Ivan Hopta z Komunistickej strany Slovenska nechcel povedať, či aj komunisti podporili Hrušovského. Tvrdil, že každý hlasoval podľa svojho svedomia a vedomia. O úvodnom prejave nového predsedu podotkol: „Bolo vidieť, že je predsedom KDH.“
Podpredsedami parlamentu sa stali Béla Bugár (SMK) - dostal 103 hlasov, Zuzana Martináková (SDKÚ) - 106 hlasov, Pavol Rusko (ANO) - 95 hlasov, Viliam Veteška (HZDS) - 109 hlasov.
Po voľbe vedenia snemovne poslanci zvolili šéfov výborov. Zo 17 výborov parlamentu koalícia obsadí 9 kresiel predsedov a opozícia 8 vrátane výborov na kontrolu tajných služieb a Vojenského spravodajstva.
Na začiatku schôdze poslanci zložili ústavou predpísaný sľub. Prvým hlasovaním nový parlament schvaľoval volebný poriadok na voľbu svojich funkcionárov. Prezentovalo sa 150 poslancov, za bolo 149, jeden nehlasoval.
Okolo obeda sa objavil aj prvý náznak sporu. Predseda Smeru Robert Fico tvrdil, že v rozpore s poslednými dohodami šéfov parlamentných strán sa zmenili navrhnuté počty poslancov vo výboroch. „Vyzerá to, že tu nie je žiadny dobrý dialóg medzi koalíciou a opozíciou,“ povedal mrzuto.
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda oponoval, že ide o zanedbateľný problém. „Podľa mňa si dobre nepamätal naše dohody z posledného stretnutia.“ Fico sa podľa neho domáhal v štyroch alebo piatich výboroch zmeny pomerov medzi koalíciou a opozíciou. „Na poslednú chvíľu sme sa zhodli, že sa urobila jediná zmena vo výbore pre verejnú správu. Ak bude pán poslanec Fico šťastnejší, nemám s tým problém,“ povedal Dzurinda. Dodal, že keď ľudia nemajú problém, vyrobia si ho.

Beata
Balogová
