
kresba
Nie je jednoduché predpovedať, ako sa bude vyvíjať podpora občanov novej vláde a v akom stave bude Slovensko v roku 2006. V tom roku budeme asi členmi NATO a Európskej únie. Vláda to bude určite vydávať za svoju historickú zásluhu, ale v skutočnosti pôjde o výsledok dlhodobého úsilia od roku 1989.
Fenomén Vladimíra Mečiara bude značne redukovaný. Bude to oslabovať jednotu ostatných politických síl a zrejme isté uvoľnenie umožní rozvoj normálnejšieho politického spektra. Na vládu však čakajú dve úskalia. Ak sa vo všeobecnosti hovorí, že nepopulárne kroky by mala spraviť na začiatku funkčného obdobia, aby tesne pred voľbami mohla lízať smotanu, na Slovensku to tak jednoznačne platiť nemusí. Skôr sa zdá, že dôležitejší je prvý dojem z vlády.
Ak si ju ľudia zafixujú ako vládu, ktorá bola taká „drzá“, že hneď po svojom nástupe zdražila vodu a zaviedla školné, môže na to doplatiť.
Obyvateľstvo už navyše doslova prahne po relevantnom zvýšení životnej úrovne najmä nižších a stredných vrstiev. Naše obyvateľstvo sa porovnáva nie s tretím svetom, ale s Rakúskom. Pritom presvedčenie, že za ekonomickú úroveň každého jednotlivca zodpovedá politické vedenie štátu, je v našich pomeroch dosť silné. Už teraz začínajú niektorí budúci ministri strašiť, že reformné kroky budú tvrdé a ľudia si budú musieť ešte viac uťahovať opasky. Je tu nebezpečenstvo, že ich budú pociťovať ako náhly útok na práva a príjmy ľudí, zatiaľ čo pozitívny efekt bude rozložený na dlhšie obdobie, a preto nebude taký viditeľný.
Zjednodušene povedané: Ak obyvateľstvo nebude v rokoch 2005/2006 cítiť, že sa má merateľne lepšie, dospeje k názoru, že táto vláda nebola dobrou voľbou. A slovenskú pravicu môže v roku 2006 postihnúť to isté, čo v roku 2002 slovenskú ľavicu.
Premiér Dzurinda dostal v septembri právo na reparát. A to i vďaka tomu, že zodpovednosť za negatíva svojho vládnutia dokázal presunúť na plecia SDĽ a SOP. Teraz už nebude mať veľmi na koho.
DS dovliekol do vlády sám. Útočiť na Maďarov bude politicky nekorektné. KDH budú predsa jeho blízki kresťania-konzervatívci. A ANO má k dispozícii Markízu, takže to bude skôr ona, kto bude vytvárať mediálny obraz vládnutia.
Autor: Daniel Šmihula(Autor je doktorandom Ústavu politických vied SAV)

Beata
Balogová
