BRATISLAVA. Andrej Babiš mal už v mladosti väzby na komunistický režim.
Jeho otec Štefan pracoval ako zástupca ČSSR pri organizácii GATT a mal aj iné diplomatické funkcie, Andrej chodil na strednú školu vo Švajčiarsku.
Po návrate na Slovensko v roku 1974 vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Na škole pôsobil v medzinárodnej organizácii študentov AIESEC a neskôr bol jej prezidentom. Aj vďaka tomu mohol ďalej cestovať na Západ a mal vplyv na to, ktorí študenti dostali povolenie vycestovať.
Do elitných štruktúr režimu sa dostal v 80. rokoch, keď začal pracovať pre štátny podnik zahraničného obchodu Petrimex. Pôsobil hlavne v Maroku.
Medzi zamestnancami podnikov zahraničného obchodu bolo množstvo agentov ŠtB a tajná polícia sa o podniky mimoriadne zaujímala, čo sám Babiš priznáva.
Straník
Babiš bol členom KSS. „Moja matka bola motorom našej rodiny a celý život bojovala za to, aby jej deti v živote uspeli. Nechala sa preto dokonca zamestnať v Ústave marxizmu-leninizmu a docielila, že ma vzali do KSS,“ povedal.
Revolúciu prežil v Maroku a keď sa vrátil späť, dostal sa do vedenia Petrimexu.
Jeho podnikateľská kariéra sa rozbehla na začiatku 90. rokov. Vtedy sa mu podarilo zvýšením kapitálu ovládnuť Agrofert, českú dcérsku firmu Petrimexu.
Sám to vysvetľuje tým, že nechceli, aby firmu ovládli mečiarovci. S podnikaním sa tak Babiš presunul do Prahy. Postupnými akvizíciami získal Agrofert desiatky firiem v Česku aj na Slovensku.
Časopis Týden ho s majetkom 4,4 až 5,5 miliardy eur pasuje za druhého najbohatšieho obyvateľa Česka a Slovenska. Jeho firmy majú 34-tisíc zamestnancov.
Rožky aj dary
Babiš v minulosti vyhlásil, že jedným z jeho najväčších omylov boli investície do potravinárstva u nás. V niektorých segmentoch má však podiel a vplyv. Jeho skupina vlastní pekárne Penam, hydinárne Hyza či chemičku Duslo Šaľa.
Najnovšou akvizíciou sú slovenské Hospodárske noviny a české denníky MF Dnes a Lidové noviny.
Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) hovorí, že od Babišových firiem cítil lobing, ale nikdy sa mu nepodvolil.
O možnom lobingu od Babiša sa hovorilo za prvej vlády Roberta Fica v súvislosti s návrhom, aby sa pečivo predávalo zabalené. Návrh nakoniec stiahli. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek nedávno chcel, aby predavači zákazníkov v obchode kontrolovali, či si nakladajú čerstvé pečivo s rukavicami alebo kliešťami.
Babišov Penam kontroluje veľkú časť trhu s baleným pečivom, ktoré kontrolovať netreba.
Písalo sa aj o jeho politickom vplyve. „Fico na predsedníctve povedal, že Babiš dal Smeru nejaké sponzorské, ktoré k nám však nedorazili,“ hovoril minulý rok Týždňu poslanec Smeru Ivan Varga. Dar popreli Smer aj Babiš.
Viac k téme:
- ÚPN: Babiš donášal eštebákom
- Aj keby sa Babiš priznal, o koľko hlasov by prišiel? (stĺpček Tomáša Gálisa)
- Minulosť podľa Babiša (komentár Petra Morvaya)

Beata
Balogová
