BRATISLAVA. Na Slovensku môže byť až dvadsaťtisíc zotročovaných cudzincov, odhaduje v celosvetovej štúdii austrálska nadácia Walk Free Foundation, ktorá skúmala obchodovanie s ľuďmi vo svete.
Organizáciu podporujú aj Tony Blair, Hillary Clinton či Bill Gates.
Oficiálne čísla slovenskej polície pritom hovoria, že za posledné dva roky zaradili do národného programu ochrany obetí moderného otrokárstva u nás deväť ľudí.
Slovenská pobočka Medzinárodnej agentúry pre migráciu (IOM) zasa poskytla pomoc dvom cudzincom, ktorých na Slovensku zneužívali.
Ministerstvo vnútra vysvetľuje, že obete nehlásia zneužívanie na polícii.
Najmä nútený sex
Moderných otrokov na Slovensku využívajú najmä na prostitúciu. V piatich z deviatich prípadov išlo o sedem zotročovaných žien V siedmich z deviatich prípadov išlo o zotročované ženy, prevažne vo veku 21 až 28 rokov.
Pochádzali z Ukrajiny, Maďarska, Bulharska, Moldavska, Kosova, Kene, Kamerunu.
Dvaja mladí muži boli zasa z Kosova a Moldavska, u nich zrejme išlo o nútenú prácu.
Medzinárodná agentúra pre migráciu zasa hovorí, že zraniteľní voči zneužívaniu a nútenej práci sú u nás „migranti a migrantky z Ukrajiny, Vietnamu, Číny a Thajska“.
Žobrajúce deti nenašli
V posledných rokoch sa na Slovensku rozmáha najmä žobranie detí.
Ministerstvo vnútra zmapovalo pätnásť miest, kde boli od roku 2010 hlásené prípady žobrajúcich detí, ktoré nemali viac ako desať rokov a hovorili po rumunsky. Oficiálne čísla sú však aj pri obchodovaní s deťmi ďaleko od reality. Polícia za päť rokov poskytla pomoc deviatim deťom.
Mimovládna organizácia Člověk v tísni upozorňuje, že úrady nedokážu rozpoznať detské obete.
„Dlhodobo vykazujeme veľmi nízky počet identifikovaných detských obetí obchodovania s ľuďmi,“ hovorí Tímea Stránská z mimovládnej organizácie.
Hoci majú obete nárok na odškodné od štátu, dodnes o to nepožiadala ani jedna obeť.

Beata
Balogová
