Bratislava 16. októbra (TASR) - Na Slovensku nehrozí v najbližších týždňoch vypuknutie pandémie chrípky, i keď Štátny fakultný zdravotný ústav (ŠFZÚ) zaznamenáva v súčasnosti mierny nárast respiračných ochorení.
Pod pandémiou rozumieme epidémiu rozšírenú na veľmi veľkom území, spravidla na celom kontinente, ktorá postihuje veľkú časť populácie, uviedla dnes pred novinármi vedúca sekcie epidemiológie ŠFZÚ Eva Máderová. Za najúčinnejšiu a jedinú prevenciu proti chrípke považuje zvyšovanie odolnosti organizmu, správnu životosprávu a očkovanie. Zásadne odmieta akékoľvek poplašné správy o škodlivosti očkovania, ktoré sa objavili v médiách počas uplynulých dní.
Práve vakcináciou sa dá účinne predchádzať hromadným ochoreniam, ktoré inak odčerpávajú veľké finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu. Priemerná zaočkovanosť obyvateľov v krajinách Európskej únie dosahuje 15 až 20 percent. V roku 2001 sa dalo na Slovensku zaočkovať 460 tisíc obyvateľov, čo predstavuje 8,5 percenta.
Zaočkovať sa môže dať každý občan, kto o to požiada svojho obvodného lekára. Na svoje zdravie by mali dbať hlavne rizikové skupiny občanov, dodala Máderová. Dostatočná ochranná hladina protilátok sa vytvorí za 10 až 14 dní po očkovaní.
Hladina protilátok, ktorá sa vytvorí po očkovaní, časom klesá a môže byť príliš nízka na to, aby poskytla ochranu aj na nasledujúci rok. Chrípkové vírusy taktiež neustále podliehajú genetickým zmenám a imunita získaná po predchádzajúcej chrípkovej infekcii alebo očkovaní nemusí ochrániť organizmus pred novým zmutovaným vírusom. Preto sú vakcíny každý rok aktualizované, aby obsahovali najaktuálnejšie kmene vírusu chrípky.
Minulú chrípkovú sezónu 2001/2002 lekári zaznamenali 1,3 milióna respiračných ochorení, čo predstavuje medziročný pokles o 30 percent. Z toho si 81 527 prípadov vyžiadalo komplikácie spojené s neurologickými ochoreniami. Tento rok ŠFZÚ opäť očakáva mierny nárast chrípkových ochorení.