Bratislava 16. októbra (TASR) - Plynule pokračovať v práci, ktorú pred štyrmi rokmi začal, môže na ministerstve životného prostredia jeho šéf László Miklós. Napriek tomu, že svoj úrad už dôverne pozná, ho dnes prišiel do neho oficiálne uviesť vicepremiér Pál Csáky.
Minister sa priznal, že v tomto volebnom období videl svoju pozíciu skôr v parlamentných laviciach, pri tvorbe legislatívy. v rozhovore pre TASR prezradil, že sa chcel sústrediť na prípravu tzv. Kódexu životného prostredia. Ale ani z pozície ministra sa tejto predstavy nemieni vzdať a bude sa usilovať o to, aby takýto dokument vznikol.
Svoje sily chce sústrediť tiež na to, aby sa dodržiavala environmentálna legislatíva, z ktorej väčšina už bola počas uplynulých štyroch rokov schválená. Za ďalšiu prioritu označil získanie finančných prostriedkov na odstránenie starých ekologických záťaží. Veľmi ho mrzí, že predchádzajúca vláda nedodržala prijaté uznesenia a sľúbené dve miliardy korún z privatizačných zdrojov ministerstvo na likvidáciu záťaží napokon nedostalo.
Miklós dúfa, že úroveň vzťahov medzi jeho a pôdohospodárskym rezortom sa výrazne zlepší. V minulosti ekologické ministerstvo neraz narazilo pri presadzovaní zásad ochrany životného prostredia na odpor pôdohospodárov. K zlepšeniu spolupráce môže prispieť fakt, že šéfovať pôdohospodárstvu bude nominant SMK.
Minister spomenul, že oblasť vodného manažmentu, ktorá bola tiež jednou zo sporných otázok, prejde ešte do konca tohto roku pod jeho rezort. Ministerstvá by konečne mali doriešiť aj delimitáciu majetku v najstaršom národnom parku na Slovensku - Tatranskom národnom parku. Situácia v TANAP-e sa rieši už od roku 1995. Nájsť spoločné východiska sa budú snažiť aj v prípade ochranných lesov.
Šéf ekologického rezortu už pri menovaní do funkcie v roku 1998 bol za to, aby oblasť životného prostredia patrila pod osobitnú štátnu správu. Takáto štátna správa existovala pred rokom 1996, potom bola zrušená. Návrh zákona je pripravený, mal byť patriť medzi prvé, ktorými sa bude parlament zaoberať.
Tak ako pred štyrmi rokmi, aj teraz Miklós vidí medzery v dobudovaní informačného systému a zvyšovaní ekologického vedomia spoločnosti.
*ad som NNNN