BRATISLAVA. Duševný stav Hedvigy Žákovej–Malinovej chcela Generálna prokuratúra skúmať v roku 2012 najskôr ambulantne a neskôr v psychiatrickom ústave, teraz jej opäť prišla pozvánka na ambulantné vyšetrenie.
Malinovú predvolala k psychiatrovi na budúci pondelok prokurátorka Katarína Sonderlich–Roskoványi. Prípad prebrala po prokurátorovi Jaroslavovi Kozolkovi, ktorý mal problém s bezpečnostnou previerkou pre záznam o spolupráci s komunistickom vojenskou kontrarozviedkou.
„Predvolanie na ďalšie vyšetrovanie duševného stavu vnímame zo strany štátnych orgánov ako ďalšie traumatizovanie obete trestného činu,“ povedal Malinovej advokát Roman Kvasnica.
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tokolyová hovorí, že preskúmanie Malinovej duševného stavu nariadil okresný súd v Nitre.
„Vyšetrenie duševného stavu obvinenej sa má vykonať na základe príkazu sudcu pre prípravné konanie z 25. apríla 2012. Pre prokurátora, ktorý vykonáva vyšetrovanie je príkaz sudcu záväzný ,“ hovorí.
Druhé trestné stíhanie
Generálna prokuratúra vedie proti Malinovej trestné stíhanie, pretože ju víní, že si vymyslela, že ju pred siedmimi rokmi v Nitre niekto zbil. Podľa Kvasnicu im prokuratúra neoznámila, v čom Hedviga klamala a za posledné dva roky neprebehli vo veci žiadne vyšetrovacie úkony.
Chronológia
Kauza Hedviga
august 2006 – študentka ohlásila, že na ňu v Nitre zaútočili neznámi páchatelia,
september 2006 – Robert Kaliňák uviedol, že si celý čin vymyslela, trestné stíhanie útočníkov bolo zastavené,
november 2006 – začalo sa trestné stíhanie Malinovej,
február 2012 – vláda Ivety Radičovej sa Malinovej ospravedlnila.
„Správa sa Generálna prokuratúra v prípade Hedvigy Malinovej ako strážca zákona v demokratickej krajine alebo ako socialistická prokuratúra?“ pýta sa v blogu Aliancie Fair Play Zuzana Wienk.
Kritizuje, že prokuratúra znova neotvorila prvé trestné stíhanie vo veci lúpežného prepadnutia Malinovej.
„Vyšetrovanie jej psychického stavu sedem rokov od útoku môže byť zneužitím psychiatrie. Nekonečné stíhanie zasa porušuje jej ľudské práva,“ píše Wienk .
V roku 2012, keď Malinovej hrozila ústavná liečba, vydal stanovisko aj Výbor psychiatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej komory. Zdôrazňujú v ňom, že vyšetrenie duševného stavu sa malo vykonať v čo najkratšom čase od udalosti.
„Vykonanie znaleckého vyšetrenia z odboru psychiatrie šesť rokov po čine nemôže valídne zodpovedať na otázku, či bezprostredne po čine trpela poruchami,“ píše sa v stanovisku.
Odborníci sa vo svojom stanovisku odvolávajú aj na možnosť použiť hodnotenia odborníkov, ktorí prišli s Malinovou do kontaktu priamo po udalosti z roku 2006.
„Podľa poznatkov generálnej prokuratúry sa znalci aj s odstupom rokov vedia hodnoverne vyjadriť k tomu, či obvinená mohla rozpoznať spoločenskú nebezpečnosť svojho konania, a či mohla svoje konanie ovládať,“ uviedol v roku 2012 bývalý námestník Generálnej prokuratúry Ctibor Košťál.
Vyšetrovanie emisií by si zaslúžilo takú pozornosť, akú si vyslúžila Žáková-Malinová, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
List Čižnárovi
Na medzinárodnom stretnutí v Piešťanoch v marci 2013 skonštatovali zahraniční odborníci, že ďalšie skúmanie môže pre Hedvigu znamenať aj návrat posttraumatickej stresovej poruchy.
Na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára sa otvoreným listom obrátila aj Aliancia Fair–Play, ktorá ho vyzýva, aby k celej kauze zaujal jasný postoj.
Ten prípad Hedviga nekomentuje. „K jednotlivým procesným úkonom v tejto trestnej veci, ktorá je v prípravnom konaní, sa nebudeme podrobnejšie vyjadrovať. O výsledku prípravného konania budeme verejnosť informovať po jeho ukončení,“ napísala Čižnárova hovorkyňa Jana Tokolyová.

Beata
Balogová
