BRATISLAVA. Ešte pred mesiacom nechceli úradníci ministerstva vnútra pripustiť, že by pri preverení streľby na auto so študentmi použili video z kamery, ktorú mali namontovanú v aute.
„Zariadenie bolo v testovacom režime, preto nemôže byť záznam použitý v správnom konaní,“ opakoval hovorca Ivan Netík.
Napriek týmto výrokom však video nakoniec použili.
Sekcia kontroly ministerstva ním argumentuje v reakcii na sťažnosť, ktorú proti postupu polície podal právnik študentov Karol Spišák.
Dvere namiesto kolies„Z videozáznamu z technického zariadenia umiesteného v služobnom vozidle bolo zistené, že bezpečnosť sťažovateľov pri vystúpení z motorového vozidla nebola ohrozená,“ píše sa v záveroch inšpekcie.
Kým v tomto bode nemali kontrolóri s kamerou problém, pri prešetrovaní ďalších sporných momentov zákroku na ňu opäť zabudli.
Video mohlo okrem iného vysvetliť, prečo policajti pri streľbe zasiahli ťažné zariadenie a zadné dvere, keď mierili na zadné koleso a od auta stáli pár metrov.
Pri kontrole toho, ako policajti strieľali, sa inšpektori uspokojili s vyjadreniami policajtov. Verziu študentov vraj nie je možné potvrdiť.
Zopár chýb priznaliPolicajti zastavili výstrelmi Passat so štyrmi študentmi koncom júna na diaľnici D2. Mysleli, že v ňom sedí podozrivý z vraždy, ktorý však auto predal už pred šiestimi rokmi.
Študenti sa sťažovali, že ich pri zákroku policajti nechali stáť v daždi. Policajti im údajne odporučili, aby sa zahriali drepovaním.
Denník SME niektoré závery vyšetrovania videl. Otázku, prečo video použili len pri vybraných momentoch zákroku, sme položili aj ministerstvu vnútra. S odvolaním na zákon o sťažnostiach žiadne vysvetlenie neposlali.
Inšpekcia niektoré omyly policajtov priznala. Chybou vraj bolo to, že sa Passat vôbec dostal do evidencie hľadaných vozidiel, keď ho jeho pôvodný majiteľ predal.
Ministerstvo zároveň uznalo, že zákrok trval príliš dlho. Policajti sa totiž nevedeli dohodnúť, do ktorého okresu prípad patrí.
Nadriadení ich zrejme potrestajú.
„V súčasnosti sú disciplinárne riešení a za svoje konanie prijmú zodpovednosť,“ odpísali z tlačového odboru ministerstva.
„Na druhej strane však treba konštatovať, že konanie dotknutých osôb, najmä vodiča, bolo tiež v rozpore so zákonom a postup polície bol dôvodný.“
Nemocnicu v Nitre a streľbu na diaľnici spája politický nezáujem o riadne vyšetrenie incidentov, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
