SME

Seniorom v domove dôchodcov nemenili plienky a nedali piť

Príbuzní, ošetrovatelia aj lekári klientov domova dôchodcov v Bratislave odkryli šetrenie na senioroch.

Pacientom nedávajú dostatočne piť, tvrdia aj lekári, ktorí ich museli ošetrovať.Pacientom nedávajú dostatočne piť, tvrdia aj lekári, ktorí ich museli ošetrovať. (Zdroj: MAREK ČAMBAL)

Na plienky bol limit, čaj musel ísť na noc preč, hovoria o domove dôchodcov ošetrovatelia.

BRATISLAVA. „Otec mal tenké nohavice a bol vo vozíku. Keď som ho dávala do postele, plienka už bola taká plná, že pretiekla na plachtu,“ spomína na jednu z návštev v zariadení pre seniorov Seniorcentrum v bratislavskom Starom Meste Romana Draškovičová zo Stupavy. „Musel byť neprebalený od rána. Bolo to okolo piatej popoludní.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobných príhod rozprávajú príbuzní klientov tohto zariadenia, bývalí zamestnanci či lekári, ktorí ľudí zo Seniorcentra liečili, množstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdia, že seniorov v zariadení riadne neprebaľujú, nedávajú im dosť piť a nerešpektujú ich diabetickú diétu.

Na prípad upozornil aj denník Plus jeden deň.

Zriaďovateľom centra je bratislavská mestská časť Staré Mesto. Chirurg Marek Čambal hovorí, že chcel prípad riešiť so starostkou Tatianou Rosovou z SDKÚ pokojne a bez škandálov. „Nebol som pochopený,“ hovorí.

Čambal je aj miestnym poslancom za Smer. Zároveň bol členom tímu, ktorý v auguste v zariadení robil poslaneckú kontrolu a zistil nedostatky.

1_res.jpg

Príbuzní jedného z pacientov urobili test. Tri dni nechali na stolíku špinavý umelý chrup. Nevyčistili ho.
FOTO – ARCHÍV SME

Radšej oprať plachtu

Centrum

  • v Seniorcentre žije 65 klientov;
  • väčšina z nich je nevládna;
  • za mesačný pobyt platia najmenej 520 eur.

SkryťVypnúť reklamu

„Prídete k pacientke, odkryjete ju a je tam strašný zápach,“ spomína na jednu svoju návštevu bývalý obvodný lekár klientov zariadenia Peter Belan.

„Sú štyri hodiny poobede. Opýtate sa, kedy menili plienku, povedia na obed. Neexistuje, aby na obed menili plienku, lebo pri pacientke so suchým jazykom nemôže vážiť tri kilá.“

„Keď som prišla na rannú alebo na nočnú službu, bol často precikaný nielen pacient, ale aj posteľ,“ hovorí bývalá ošetrovateľka v centre Milena Šuchterová.

Tvrdí, že bývalá šéfka Zita Zeleňáková im kázala, aby šetrili plienkami a prebaľovali len v nevyhnutnom prípade.

Počas augustovej kontroly podľa Čambala zistili, že v zariadení prebaľovali maximálne dvakrát za deň. „Výnimočne boli tri plienky za deň,“ tvrdí.

„Na otázky, ako je to s plienkami, prečo maximálne dve, nám odpovedali, že im krátia osobné ohodnotenie, keď použijú viac plienok,“ hovorí o odpovedi viacerých ošetrovateliek.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalá ošetrovateľka Šuchterová si spomína na slová riaditeľky domova Viery Jaškovej, že je lacnejšie oprať celú posteľ, ako dať ďalšiu plienku.

Šetriť plienky sa snažili aj tak, že klientom nedávali riadne piť, tvrdia príbuzní, bývalí zamestnanci aj lekári. „Áno, po šiestej večer sa sťahovali čaje,“ vraví Šuchterová. Bez čaju boli klienti odkázaní na vodu, ak im ju dali.

Lekári Belan a Čambal tvrdia, že ošetrovali viacerých dehydrovaných pacientov zo Seniorcentra.

„Jednu pacientku sme u nás ošetrovali opakovane,“ spomína Čambal, ktorý je lekárom v nemocnici na Mickiewiczovej. Opakovane odporúčal dodržiavať pitný režim, naposledy skončila na internej klinike ťažko dehydrovaná.

2_res.jpg

Seniorcentrum je na Podjavorinskej ulici v centre Bratislavy.
FOTO - SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Šéfka: Nie je to pravda

Šéfka Seniorcentra Jašková popiera, že by niekedy povedala, že je lacnejšie oprať celú posteľ, ako dať ďalšiu plienku. „Nikdy som sa nevyjadrila, že šetríme plienky.“

Ošetrovatelia podľa nej „minú toľko plienok, koľko si vyžaduje stav klienta“. Vysvetľuje však, že suma preplácaná poisťovňami vystačí približne na dve plienky.

„Nestávalo sa to a nestáva sa to,“ reaguje na opakovanú výhradu o pomočených posteliach. Šetrenie plienok podľa Jaškovej nemá vplyv na ohodnotenie ošetrovateliek. Nechala SME nahliadnuť do výplatných pások. Redakcia z toho nedokázala posúdiť, či ošetrovateľky ohodnocovali aj podľa plienok.

Jašková nesúhlasí ani s tvrdením o dehydrovaných klientoch. „Ak klient neprijímal tekutiny, sami sme avizovali tento fyzický stav lekárovi,“ vraví. Seniori dostali podľa nej piť po večeri, v noci potom na požiadanie.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfku zariadenia bráni aj starostka. „Sama som bola v Seniorcentre niekoľkokrát na ohlásenej aj neohlásenej návšteve. Nikto z klientov ani príbuzných za mnou po celý čas neprišiel so sťažnosťou,“ vraví Rosová.

Kritika a reakcie

Strava

  • lekár Peter Belan tvrdí, že nedodržiavali klientom ich diétu, napríklad diabetickú;
  • ošetrovateľka Milena Šuchterová vraví, diabetická strava bola len raz – počas kontroly poslancov. O kontrole podľa nej vedeli vopred;
  • stravu dováža firma. Tá má diétnu sestru, ktorá na odporúčanie lekára zariadi diétu, oponuje šéfka zariadenia Viera Jašková.

Hygiena

  • príbuzní sa sťažujú, že klientov sprchujú raz týždenne;
  • Jašková v tom nevidí problém. Dodáva, že sprchujú aj viackrát denne, ak treba.

Personálne normatívy

SkryťVypnúť reklamu
  • v zariadení je 65 klientov. Počas návštevy SME boli v službe dve manažérky ošetrovateľstva a opatrovateľstva, jedna opatrovateľka na sprievod klienta na vyšetrenie, a štyri ergoterapeutky;
  • tajomníčka Asociácie prijímateľov sociálnych služieb Dana Gaálová vraví, že podľa zákona by ich malo byť v dennej službe 16. Jašková s tým nesúhlasí.

plienkovanie_res.jpg

polohovanie_res_res.jpg

Papier znesie všetko, hovorí ošetrovateľka. Plienok značili pár, zmenu polohy pacientov často.
FOTO – MAREK ČAMBAL

Šéfka a jej muž pracujú u starostky

Vedenie Seniorcentra sme vybrali cez konkurz, tvrdí Tatiana Rosová.

BRATISLAVA. Starostka Starého Mesta Tatiana Rosová z SDKÚ a šéfka Seniorcentra Viera Jašková majú k sebe blízko. Jašková je aj vedúcou oddelenia sociálnych vecí na miestnom úrade Staré Mesto. Jej manžel Štefan Jaška je šéfom majetkového a investičného oddelenia na tomto úrade. Je aj členom SDKÚ.

SkryťVypnúť reklamu

„S manželmi Jaškovcami mám výlučne profesionálny vzťah,“ vraví starostka.

Dodáva, že do funkcie šéfky Seniorcentra ju navrhol miestny poslanec za Smer Martin Borguľa.

"Riaditeľka Seniorcentra bola riadne vybraná komisiou a schválená miestnym zastupiteľstvom. Komisia mala sedem členov, ja som bol jedným z nich. Materiál na zastupiteľstvo predkladala pani starostka Rosová, zodpovedným za materiál bol pán Sven Šovčík, prednosta a spracovateľom materiálu bol pán Vladimír Lauko, vedúci kancelárie prednostu," povedal poslanec Martin Borguľa.

Mestská časť podľa Rosovej obsadila vedenie Seniorcentra cez konkurz v marci minulého roka, zúčastnili sa na ňom dvaja kandidáti.

Napriek tomu, že Jašková zastáva dve funkcie, poberá podľa starostky len jeden plat. Hoci si Rosová myslí, že je schopná zastávať obidve funkcie, ako šéfka Seniorcentra končí.

SkryťVypnúť reklamu

„Na post riaditeľa Seniorcentra je vypísané výberové konanie,“ vraví starostka.

Ján Krempaský

Na kontrolu už nastúpil štát

Starostlivosť o seniorov preveruje ministerstvo aj Inšpektorát práce. Starostka sľubuje nápravu.

BRATISLAVA. Po miestnych poslancoch už prišli do Seniorcentra v bratislavskom Starom Meste kontrolóri ministerstva práce a sociálnych vecí.

„Dohľad nad poskytovaním sociálnych služieb, ktorý ministerstvo vykonáva od 3. októbra 2013, je prvým dohľadom ministerstva v uvedenom zariadení sociálnych služieb,“ potvrdila Veronika Husárová z tlačového oddelenia ministerstva.

Dohľad sa podľa nej týka poskytovania sociálnych služieb v období od 1. augusta 2012 do 30. septembra 2013. Kontrola sa ešte neskončila.

Zriaďovateľom Seniorcentra je mestská časť Bratislava – Staré Mesto. Klienti podľa ich príbuzných platia za mesiac pobytu najmenej 520 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Lekár a poslanec miestneho zastupiteľstva Marek Čambal (Smer) povedal, že sa stretol aj s klientkou, ktorá za pobyt mesačne platí takmer 800 eur. Táto suma je už na úrovni poplatkov v súkromných zariadeniach v Bratislave.

Starostka Starého Mesta Tatiana Rosová (SDKÚ) povedala, že v zariadení práve beží aj kontrola Inšpektorátu práce. Náhodné kontroly robievajú v takýchto zariadeniach aj hygienici.

„Na základe augustovej návštevy poslancov som aj ja neohlásene navštívila Seniorcentrum, dala som si predložiť všetky výsledky kontrol kompetentných orgánov,“ dodáva starostka.

Poslancom vraj predložila na diskusiu niekoľko opatrení, ktoré umožnia lepšie zapojenie príbuzných do chodu Seniorcentra a lepšiu spätnú väzbu. Nešpecifikovala ich.

Prvým, kto má zariadenia pre seniorov či domovy sociálnych služieb kontrolovať, sú ich zriaďovatelia. To bývajú obce či župy. Platí to aj pri neverejných zariadeniach. Kontrolu vykonáva aj priamo štát.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Krempaský

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 642
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 509
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 030
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 425
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 116
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 035
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 798
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jakub Šiarnik.

Jakub Šiarnik prišiel o podporu z rezortného strediska.


Stanislav Lobotka v zápase s Atalantou.

Stanislav Lobotka však v rozhovore pre Radio CRC hovoril o tom, čo pre neho Neapol znamená.


Bitka hokejistov Montrealu a Washingtonu na striedačke Capitals.

Canadiens vyhrali domáce stretnutie 6:3.


Boris Valábik bol hosťom MVP Talkshow.

Hosťom MVP Talkshow Stanislava Benčata bol bývalý hokejista a expert Boris Valábik.


Stanislav Benčat
SkryťZatvoriť reklamu