BRATISLAVA. Opozičný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ) spustil petíciu proti navrhovanému zrušeniu angličtiny ako prvého cudzieho jazyka na základných školách, zníženiu množstva voliteľných hodín a posilneniu chémie a pracovného vyučovania.
Beblavý: Ideme proti európskym trendom
Zmeny vo vyučovaní v materských a základných školách má od septembra 2014 priniesť nový štátny vzdelávací program. Jeho návrh zverejnil Štátny pedagogický ústav v júni a verejnosť k nemu môže zasielať pripomienky do konca tohto mesiaca. Návrh prináša zmeny v tom, aké predmety sa budú vyučovať v jednotlivých ročníkoch a koľko hodín im školy budú venovať.
"Návrh obsahuje niekoľko veľmi škodlivých myšlienok, ktoré idú proti moderným európskym trendom vo vzdelávaní," tvrdí Beblavý.
Svoju petíciu zameral konkrétne proti trom navrhovaným zmenám. Nepáči sa mu, že od tretieho ročníka na základnej škole už nemá byť povinná angličtina, ktorú zaviedol exminister Eugen Jurzyca (SDKÚ). Návrh chce dať rodičom možnosť výberu z niekoľkých cudzích jazykov.
Druhý cudzí jazyk, ktorý je dnes povinný na druhom stupni, sa po novom navrhuje len ako doplnkový.
"Znalosť jazykov je kľúčom k mobilnejšej, schopnejšej a konkurencieschopnejšej generácii a jej uplatneniu na pracovnom trhu. V krajinách OECD majú dnes žiaci vo veku 12 až 14 rokov v rámci povinného obsahu v priemere 13 percent hodín výučby cudzích jazykov, u nás len 10," argumentuje poslanec. V malých, otvorených ekonomikách je podľa neho pritom súčasným trendom zvyšovať počet hodín cudzieho jazyka. Ako príklad uvádza Slovinsko či Estónsko.
Čaplovič: Nie všetky deti majú nadanie na dva cudzie jazyky
Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer) argumentuje tým, že všetky deti nemajú nadanie na dva cudzie jazyky.
O to komplikovanejšia situácia je podľa neho na národnostne zmiešanom území, kde majú žiaci okrem materinského jazyka slovenčinu, ktorá je pre ne cudzím jazykom, od tretieho ročníka dostanú ďalší cudzí jazyk a potom na druhom stupni ešte jeden. Čaplovič tvrdí, že na to treba géniov.
Beblavý kritizuje aj zníženie počtu voliteľných hodín, ktoré si môžu školy a žiaci určovať sami.
"Už dnes je počet voliteľných predmetov výrazne nižší, ako je priemer vyspelých krajín. Do systému sa ďalej vnáša chaos, pretože v posledných rokoch školy svoje vzdelávacie programy prerábali nanovo a najlepšie rozumejú potrebám detí," hovorí poslanec. Podľa ministerstva rozvrhnutie hodín do ročníkov podľa vôle školy komplikuje situáciu, keď sa rodiny sťahujú a deti prestupujú na inú školu.
V petícii Beblavý poukazuje aj na plošné zvyšovanie hodín chémie a pracovného vyučovania. "Nie sme proti voliteľnému navýšeniu chémie, ak sa pre ňu rozhodne konkrétna škola podľa svojich potrieb, no plošné zvýšenie považujeme za zbytočné v čase, keď počet zamestnancov vo výrobe chemických výrobkov klesol za desať rokov o viac ako polovicu," zdôvodnil. Vo všetkých troch bodoch petície požaduje ponechať súčasný stav.