SOFIA, BRATISLAVA. Rodina plavovlasého dievčatka, ktoré minulý týždeň našla grécka polícia v rómskej osade, pochádza z Bulharska. Testy DNA potvrdili, že 38-ročná Saša Rusevovová a jej manžela Angel Rusevov sú jej biologickými rodičmi.
Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na bulharské ministerstvo vnútra. O blonďavom dievčati písali médiá po celom svete.
„Nemala som jedlo, ktorým by som ju nakŕmila,“ povedala pre bulharskú TV7. „Chcela som sa vrátiť a dieťa vziať späť, ale medzitým som porodila ďalšie dve deti a nebola som toho schopná,“ povedala žena z mesta Nikolajevo, ktorá má osem detí.
Mariu je "pripravená prijať naspäť", trvá na tom, že dievčatko v Grécku nepredala. Možná matka Marie údajne povedala susedke, že svoje dieťa predala za 500 leva (255 eur).
Tlačová agentúra BGNES informovala, že bulharskí manželia majú do desať detí, päť z nich je plavovlasých a podobných Marii.
Grécky pár, ktorý na Mariu poberal sociálne dávky, medzitým obvinili z únosu, podvodu a falšovania úradných dokumentov.
Prečítajte si tiež:
Bulharka mala predať dcéru Rómom za vyše 250 eur
Výnosný biznis
V prípade Márie sa začalo veľa hovoriť o obchodovaní s malými deťmi, ktoré je časté práve v Grécku, kde končia mnohé deti z Balkánu, najmä zo susedného Bulharska, Albánska či Rumunska.
S deťmi sa v tejto časti Európy obchoduje z dvoch hlavných dôvodov. Tehotné Bulharky či Rumunky chodia do Grécka porodiť dieťa, ktorého sa vzdávajú na nelegálnu adopciu. Bezdetné grécke páry platia podľa odhadov za chlapca do 25-tisíc, za dievča 15-tisíc eur. Väčšina zo sumy zostane sprostredkovateľom.
Pašované deti tiež využívajú na nútené práce. „Stovky detí, najmä Rómov z Albánska či Rumunska, nútia v Grécku predávať veci na ulici, žobrať či kradnúť,“ píše sa v americkej správe z roku 2012.
V Grécku je veľmi rozšírené obchodovanie s deťmi. Teraz je cezeň 3-tisíc detí pašovaných, odhaduje miestny úrad UNICEF-u.
Grécko je populárne, pretože má dobrú polohu a v zákonoch sú diery. Napríklad na prihlásenie dieťaťa štátu stačí výpoveď matky, že ho porodila doma, a dvaja svedkovia.
Často pomáhajú lekári
Momentálne podľa AFP vyšetrujú Gréci 40 prípadov obchodu s deťmi či ilegálnych adopcií. Denník Ekathimerni napísal, že často sú do adopcií zapojení aj lekári.
Ak sa po deťoch túžiacemu gréckemu páru nepodarí počať, sú dve možnosti. Buď ísť legálnou cestou a požiadať o adopciu dieťaťa. Je to zadarmo, ale v priemere budú dlho čakať - až päť rokov (priemer v EÚ je polovica). Alebo im, často samotní doktori, navrhnú alternatívu.
„Pár (zo severného Grécka) skončil na izbe na klinike v Solúne, kde bulharská Rómka porodila chlapca. Zamestnanci nemocnice uistili, že práve Grékyňa bude v záznamoch uvedená ako matka,“ napísal Kathimerini.

Beata
Balogová
